A Nobel-békedíj idei esélyesei

Oslo |

<p>Egy nappal a Nobel-békedíj idei nyertesének feszülten várt kihirdetése előtt, csütörtökön a bebörtönzött Liu Hsziao-po kínai ellenzéki, másként gondolkodó, Szimi Szamar afgán emberijogvédő és Helmut Kohl volt német kancellár nevét emlegetik leggyakrabban, mint legesélyesebb várományosokét az összesen 237 jelölt - egyének és szervezetek - között.</p>

Liu Hsziao-po mellett állt ki mások között Václav Havel volt cseh elnök és egy Nobel-békedíjas, a dalai láma. Az államellenes felforgatás vádjával 11 éves szabadságvesztésre ítélt kínai ellenzékit tartja az idei Nobel-békedíj legesélyesebb várományosának a világ egyik vezető fogadóirodája, a PaddyPower.com is.
A 80 éves Helmut Kohlt már több éve javasolják Nobel-békedíjra a hidegháború békés lezárásában és Németország újraegyesülésében játszott szerepéért. A díj utolsó német kitüntetettje 1971-ben Kohl egyik kancellár-elődje, Willy Brandt volt. Brandtnak a kelet-európai szomszédokkal szemben képviselt megbékélési politikájáért ítélte a díjat a norvég Nobel-bizottság.
Az egykori argentin labdarúgósztár és korábbi szövetségi kapitány, Diego Maradona, néhány nappal a kihirdetés előtt javasolta a díjra a Május Téri Nagymamák Szervezetét (Abuelas de la Plaza de Mayo), amely több mint 30 éve keresi az 1976-1983 közötti argentin katonai diktatúra idején elrabolt vagy fogságban született gyerekeket.
Esélyes jelöltnek látszik az orosz Szvetlana Gannuskina, aki a különösen a csecsenek segítésében aktív "Civil Támogatás" szervezet tagja.
Tavaly - nagy megrökönyödésre - Barack Obama amerikai elnököt találták érdemesnek a 10 millió svéd koronával (1,1 millió euró) járó díjra, holott akkor még csak egy éve volt hivatalban. Kiválasztását azzal indokolták, hogy "új nemzetközi légkört teremtett". A döntést akkoriban erősen vitatták; maga Obama is úgy vélte, hogy tulajdonképpen még nem szolgált rá a díjra.
Az idei rekord számú jelölt között van 38 szervezet is. Legesélyesebbnek a Sierra Leone-i polgárháborús bűntettek felett ítélkező különbíróságot (SCSL) és a száműzetésben működő, oslói székhelyű Burma Demokratikus Hangja (Democratic Voice of Burma) rádiót tekintik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?