<p>Aggodalmát fejezte ki és nemzetközi közösség segítségét kérte a csütörtökön Kelet-Ukrajnában lezuhant - minden bizonnyal lelőtt - utasszállító gép becsapódási helyszínének biztosítása érdekében Liow Tiong Lai maláj közlekedési miniszter szombaton, aki azt is elmondta, hogy szerinte Oroszország minden tőle telhetőt megtesz ezzel kapcsolatban.</p>
A nemzetközi közösség segítségét kérte egy maláj miniszter
A miniszter Kuala Lumpur-i sajtótájékoztatóján azt mondta, mély aggodalommal tölti el, hogy a becsapódás helyszíne "nincs megfelelően biztosítva". Kiemelte, egyes jelek arra mutatnak, hogy a helyszínről kulcsfontosságú bizonyítékokat mozdítottak el, ami megnehezítheti a baleset kivizsgálását.
A maláj nemzeti légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es gépe csütörtökön zuhant le Kelet-Ukrajnában, oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen. A katasztrófában 298 ember vesztette életét.
A szakadárok azóta megakadályozták, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői átvizsgálják a becsapódás helyszínét. Liow arra szólította fel az érintett feleket, hogy azonnal biztosítsanak hozzáférést a helyszínhez azon malajziai szakértői csoport számára, amely szombaton érkezett Ukrajnába. "Szükségünk van a világ támogatására annak biztosítása érdekében, hogy nem bolygatják meg a helyszínt, hogy hozzáférhetünk ahhoz" - mondta.
A miniszter ugyanakkor kijelentette, hogy szerinte Moszkva "minden tőle telhetőt megtesz, hogy segítse Malajziát" ebben. Liow, illetve a Malaysia Airlines képviselői kiálltak amellett, hogy nem volt hibás döntés a hónapok óta konfliktuszónának számító kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyék felett repülnie a gépnek. "Olyan magasságban repült (a gép), amelyet a helyi hatóságok biztonságosnak tartottak, és soha nem lépett be a légi forgalom elől korlátozott területre" - mondta a miniszter.
Liow egyébként még szombaton maga is Ukrajnába utazik. Az országba a maláj szakértői csoport mellett egy holland különítmény is megérkezett már, miután az áldozatok döntő többsége holland állampolgár volt.
Kijev és a szakadárok egymást vádolták a gép lelövésével. Barack Obama amerikai elnök pénteken azt mondta, a gépet egy föld-levegő rakétával lőtték le, amelyet a szakadárok által ellenőrzött területről indítottak. Különböző nemzetközi vezetők pénteken a katasztrófa független és pártatlan kivizsgálását sürgették.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.