Szexuálisan bántalmazzák az ukrán foglyokat az oroszok – személyes történetek és adatok igazolják a visszaéléseket

illusztráció

Az ENSZ már több száz szexuális erőszakos esetet dokumentált Ukrajnában. Az orosz hadifogságba került ukrán férfiak sem képeznek kivételt. Beszámolók szerint rendszeresen szexuális jellegű kínzásoknak vannak kitéve: a nemi szervüket ütlegelik, sokkolják és megerőszakolják őket.

Olekszij Szivakot heteken át kínozták: rendszeresen sokkolták a nemi szervét egy fagyos pincébe zárva. Mindezt szülővárosában, Herszonban, büntetésül azért, mert ellenállt az orosz megszállóknak.

Aztán, amikor 2022 őszén az ukrán csapatok felszabadították a várost, egy egészségügyi szakemberekből álló listát adtak neki, és arra kérték, hogy jelölje ki azokat az orvosokat, akikre szüksége lenne. A bőséges listán mindenféle specialista szerepelt, csak épp az urológusok maradtak le.

Az ukrán férfi tudatosítva a problémát, hogy sorstársai elhallgatták az orosz börtönőrök tetteit, úgy határozott, hogy fel kell vállalnia a vele történteket, az elhallgatott kínzásokat.

A brit Guardiannak adott beszámolójában megdöbbenésének adott hangot:

Senki sem gondolt a szexuális erőszak férfi áldozataira.

Hány férfit bántalmaztak szexuálisan az orosz katonák?

Az ENSZ vizsgálóbizottsága több mint 230 orosz katonák által elkövetett, férfiak elleni szexuális visszaélést dokumentált Ukrajnában az ország 2022. februári megszállása óta.

A jelentés szerint Oroszország szisztematikusan használ szexuális kínzásokat az ukrajnai hadviselésben – hadifoglyok és civilek ellen egyaránt.

Szexuális kínzások alatt értendő: a nemi erőszak, a nemi erőszakkal és kasztrálással való fenyegetés, a nemi szervek ütlegelése és sokkolása, valamint a szexuális megalázás.

Az esetek tényleges száma persze sokkal nagyobb is lehet. Az All Survivors Project nemzetközi szervezet viszont hangsúlyozza, hogy egyre több esetet sikerül dokumentálni. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy szinte rögtön pszichológusok mérik fel a hadifogságból szabadultak állapotát. Így könnyebb beszámolniuk a velük történtekről, mivel később a traumákat megpróbálják minél inkább elfojtani.

A bántalmazottaknak szószólóra is szükségük van

Szivak sorstársaival létrehozta a férfi áldozatok első segélyhálózatát. Saját bevallása szerint, főként azért, mert szabadulása után elképesztően magára hagyottnak érezte magát.

És bár Ukrajna a katonái áldozatait kellően elismeri, kevés szó esik a szexuális áldozatokról:

Ha hallgatok, olyan mintha ez sosem történt volna meg, ami az jelenti, hogy jelenleg sem történik. De a valóság az, hogy sok férfit még most is pincékben kínoznak. Ha én nem hallatom a hangom, hogyan hallanák meg azok hangját, akik nem szabadok?

– nyilatkozta Szivak.

Feltehetően Oroszország azért is használja a szexuális erőszakot háborús eszközként, mert kevés túlélő hajlandó nyilvánosan beszélni a testüket ért támadásokról, amelyeket a méltóságuk és férfiasságuk elleni támadásnak minősítenek. A Szivak által létrehozott hálózat az ő hangjukat is fel akarja erősíteni, és segíteni akar a traumáik feldolgozásában.

Az ukrán aktivista úgy véli, az orosz börtönökben annyira normalizálódott a szexuális erőszak, hogy az ott fogva tartott ukránok többségét érinti.

„Valószínűleg szinte minden fogságból szabadult ember a mi hálózatunk tagja. Csak nem mindegyikük tudatosítja ezt.“

Nem rendhagyó esetek, rendszerszintű gyakorlat

Erik Møse, az ENSZ Ukrajnával foglalkozó független nemzetközi vizsgálóbizottságának elnöke szeptemberben kijelentette, hogy adataik alapján az orosz erők szisztematikusan alkalmaznak kínvallatásokat.

„A kínzások elkövetési helyszíneinek széles földrajzi eloszlása és az egyező minták elterjedtsége azt mutatja, hogy a kínzást az orosz hatóságok általánosan elterjedt és elfogadott gyakorlatként, büntetlenül alkalmazták” – fogalmazott.

Azt pedig nem nehéz kikövetkeztetni, hogy ahol embereket kínvallatásnak vetnek alá, ott szexuális jellegű tortúra is lesz. Møse is erre jutott:

A szexuális erőszakot a kínzás egyik formájaként ismétlődően alkalmazzák szinte valamennyi fogvatartási központban.

(The Guardian, ENSZ)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?