Megbukott a német kormány, parlamenti választások jönnek februárban

scholz k

A német parlament alsóháza (Bundestag) megvonta a bizalmat hétfőn Olaf Scholz kancellártól és ezzel megnyitotta az utat a február 23-i előre hozott választások előtt.

A voksoláson 207 képviselő támogatta a szociáldemokrata párti kancellárt 394 szavazat ellenében és 116 tartózkodás mellett. A kancellár – a várakozásoknak megfelelően és a német parlamenti pártok korábbi nyilatkozataival összhangban – ezzel nem szerezte meg a bizalom kinyilvánításához szükséges 367 támogató szavazatot. 

Az országban azután alakult ki koalíciós válság, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár és a Német Szabaddemokrata Pártot (FDP) vezető Christian Lindner pénzügyminiszter között vita alakult ki a gazdaság- és költségvetési politika jövőbeni irányvonaláról, és Scholz november elején menesztette Lindnert a kabinetből. 

Ezután Christian Dürr, az FDP frakcióvezetője bejelentette, hogy pártjának valamennyi minisztere benyújtja lemondását. Ezzel a kormány kisebbségbe került. 

Néhány hete a francia kormány bukott meg, Emmanuel Macron francia elnök múlt héten nevezte ki az új miniszterelnököt, François Bayrou centrista politikust.

Nem kérnek a Zöldekből 

Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnöknek elvileg 21 napja lenne arra, hogy döntsön az idő előtti voksolás kiírásáról, ennyit azonban biztosan nem vár. A pártok korábbi megállapodása alapján február 23-án rendezik az idő előtti voksolást, ami azt jelenti, hogy az elnök legkorábban december 25-én hozhatja meg a döntést. 

Az elmúlt 50 évben mindössze negyedik alkalommal fordul elő előrehozott választás Németországban. Scholz kormánya ügyvezetőként marad hivatalban a következő kabinet megalakulásáig. 

A CDU kancellárjelöltje, Friedrich Merz, akinek minden esélye megvan arra, hogy a következő szövetségi kormány élére kerüljön, elég határozottan utasította el a közös koalíciót a Zöldekkel. Robert Habeck zöldpárti gazdasági minisztert egyenesen a német „gazdasági válság arcának” nevezte. A magasabb adókra és a jobb újraelosztásra vonatkozó terveivel Habeck „rossz hangsúlyokat állít fel”, állította Merz, aki hétvégén épp az adócsökkentések mellett foglalt állást. 
A CDU elnöke és a bajor CSU-t irányító Markus Söder között előzőleg elvi vita alakult ki arról, szövetkezzenek-e a környezetvédőkkel a voksolás után. A kancellárjelölt korábban úgy foglalt állást, hogy nem szabad kizárni Habeck pártját a következő kormánykoalícióból. Úgy tűnik azonban, hogy Merz most elfogadta Söder álláspontját. Persze a választás után adódhat olyan helyzet, amikor a CDU/CSU kénytelen mégis a Zöldekkel is egyezkedni. Az ugyanis még nem biztos, hogy a keresztény uniópártok és a szociáldemokraták esetleges nagykoalíciója valóban kellő többségre tesz szert a Bundestagban. A februári előrehozott választások előrejelzései alapján jelentős jobboldali fordulat várható. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője az egyik legesélyesebb arra, hogy átvegye a kancellári posztot. 

A CDU és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) együtt jelenleg 32%-os támogatottságot élvez, ami elegendő lehet a legnagyobb pártszövetségként való kormányalakításhoz. 

Scholz nem volt egy Merkel 

Scholz nem tudta elérni elődje, Angela Merkel szintjét, akinek több mint egy évtizeden átívelő vezetése stabilitást és egységet hozott az ország számára. A Washington Post által idézett elemzők szerint 

Scholz egyik legnagyobb kihívása az volt, hogy nem tudta kezelni Németország három kritikus függőségét: az olcsó orosz energiát, a kínai piacoktól való gazdasági függést és az amerikai biztonsági garanciákra alapozott védelmi stratégiát. 

A belső konfliktusok, különösen a gazdasági és pénzügyi politikák körüli viták pedig tovább gyengítették Scholz kormánykoalícióját. 

Kihunyt a közlekedési lámpa 

Németországban a szociáldemokraták, a Zöldek, valamint a liberális FDP alkotta, már hetekkel ezelőtt megbukott koalíciót a pártok piros, sárga és zöld színe alapján „közlekedési lámpának” nevezték. Az országban minden évben megválasztják az év szavát. Idén a döntnökök az „Ampel-Aus” kifejezést tartották erre a legméltóbbnak, ami látszólag valami olyasmit jelent, hogy működésképtelenné vált egy közlekedési lámpa, de a valódi jelentése egészen más: megbukott Olaf Scholz kormánykoalíciója. 

(MTI, Npsz, atv) 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?