A német-francia megbékélést ünnepli Angela Merkel és Francois Hollande Ludwigsburgban

Berlin |

<p>A II. világháborút követő német-francia megbékélési folyamat egy fontos állomása, Charles de Gaulle francia köztársasági elnök 1962-es ludwigsburgi beszéde ötvenedik évfordulóját ünneplik szombaton a Baden Württemberg tartományi városban Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő részvételével.</p>

Charles de Gaulle németül elmondott híres beszédében kifejtette, hogy Németország és Franciaország jövőjét a német-francia barátság, a két nép közti bizalom és az egymási iránti tisztelet határozza meg, mindez pedig egyben az egyesült Európa alapja is.

A francia elnök egy ifjúsági találkozón, több ezer ember előtt tartott beszédében elmondta: a két nép közötti szolidaritást meg kell szervezni, gondoskodni kell a politikai, gazdasági és kulturális együttműködésről. Ez a kormányok dolga, de a formát tartalommal is meg kell tölteni, ami a német és a francia ifjúság feladata - mondta De Gaulle, közeledésre, ismerkedésre és minél szorosabb kapcsolatok kialakítására szólítva fel a háború utáni idők német és francia nemzedékét.

Az 1962 szeptemberben elmondott ludwigsburgi de Gaulle-beszéd a megbékélési folyamat kiteljesedését megelőző egyik utolsó állomás volt. Az évszázados viszályt az alig néhány hónappal később, 1963 januárjában aláírt Elysée-szerződés, a német-francia barátsági és együttműködési megállapodás zárta le.

Szombaton Angela Merkel és Francois Hollande részvételével tartanak megemlékezést Ludwigsburgban. A német kancellár és a francia elnök kétoldalú megbeszélést is folytat, mindenekelőtt az euróövezeti válság kezelésének aktuális kérdéséről, illetve az elsősorban francia és német tulajdonban álló EADS és a brit BAE Systems légi- és hadiipari konszern tervezett egyesüléséről.

A májusban hivatalba lépett francia államfő harmadszor tesz látogatást Németországban, és Merkel is meglátogatta már őt Párizsban, olyan szoros és szívélyes viszonyt azonban egyelőre nem sikerült kialakítaniuk, mint Hollande elődje, Nicolas Sarkozy és Angela Merkel kapcsolata volt. A német sajtó szerint baráti helyett inkább gyakorlatias, pragmatikus a két politikus viszonya.

Az együttműködés nem indult zökkenőmentesen. Júniusban például, amikor Merkel a római olasz-német-francia-spanyol csúcstalálkozó után tájékoztatta a német parlamenti pártok vezetőit a találkozó eredményeiről, kiderült, hogy Sigmar Gabriel, a szociáldemokraták elnöke már mindenről tud. A konzervatív kancellár ekkor felhívta a francia szocialista államfőt és azt mondta neki, hogy ha továbbra is nyílt, őszinte párbeszédet szeretne, akkor ne avassa be a legnagyobb német ellenzéki pártot a zárt ajtók mögött zajló megbeszélések tartalmába - írta a német sajtó.

A helyzet időközben valószínűleg javult, legalábbis Angela Merkel a héten egy nyilatkozatában bizalommal teljes légkörűnek nevezte az együttműködést a francia elnökkel. Ugyanakkor ez nem zárja ki az "érdekellentéteket, amelyek már 50-60 éve is megvoltak" a két ország között - tette hozzá a német kancellár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?