A monarchia megdöntésére szólítottak fel a tüntetések áldozatait gyászolók

El-Manáma |

<p>A bahreini monarchia megdöntésére szólított fel pénteken több ezer gyászoló, aki a tüntetők ellen indított csütörtöki rendőrroham két áldozatának temetésén vett részt.</p>

A bahreini uralkodó eltávolítását követelő kiáltások már túlmutatnak a demonstrálók korábbi követelésein, amelyek csupán a szunnita monarchia hatalmának gyengítésére és a síiták diszkriminációjának megszüntetésére irányultak.

Csütörtökön a hadsereg bejelentette, hogy a főváros nagy része felett átvette az ellenőrzést. Erre pár órával azután került sor, hogy a rendfenntartó erők könnygázzal és gumilövedékekkel feloszlatták az el-Manáma főterén táborozó tüntetőket, aminek következtében egyes források szerint legalább négyen meghaltak és több százan megsebesültek. Az AP amerikai hírügynökség beszámolójában öt halottról tesz említést.

"A nép a rezsim bukását akarja!" - kiabálta a gyászoló tömeg a fővárostól délre fekvő síita faluban, Szitrában, ahonnan a rendőrattak két áldozata, egy 23 és egy 53 éves férfi származott. Voltak, akik a szunniták és síiták közötti egyenlőségre, a "nemzeti egység" fontosságára hívták fel a figyelmet.

Háled bin Ahmed bin Mohamed Ál Kalífa külügyminiszter a kegyetlen rendőri fellépésre reagálva csütörtökön annyit mondott: szükség volt a rendfenntartó erők beavatkozására, mivel a demonstrálók megosztják és a "szektariánus szakadék szélére" sodorják az országot.

A szigetállam lakosságának 70 százaléka síita, míg a kormányzati kulcspozíciók a szunniták kezében vannak. A bahreini rezsim, a síita többséget ellensúlyozandó, állampolgárságot és munkát ajánlva igyekszik az országba csábítani a régió államainak szunnita lakóit, ezért is van az, hogy a hadseregnek és a rendőrségnek különböző nemzetiségű tagjai vannak.

Simon Henderson, a washingtoni Közel-Kelet Intézet szakértője elmondta, az egyik legnagyobb megdöbbenést az okozta a hatóságoknak, hogy a tüntetőkhöz egyre több szunnita is csatlakozott.

A bahreini fejlemények miatt csütörtök este rendkívüli értekezletet tartottak el-Manámában az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) külügyminiszterei. A találkozó utáni sajtótájékoztatón Háled "sajnálatosnak" nevezte a rendőri erőszakot, és azt ígérte, kivizsgálják a történteket, ugyanakkor hozzátette: azért döntöttek a tér hajnali "megtisztítása" mellett - amikor a legkevesebben voltak ott -, mert csökkenteni akarták annak a valószínűségét, hogy bárkinek is baja essen. Több tüntető arra panaszkodott, hogy a hajnali rendőrattak idején sátrában aludt, és nem figyelmeztették őt a rohamra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?