<div>Carles Puigdemont egyelőre nem döntötte el, hogy politikai menedéket kér-e Belgiumban, ez az elkövetkező napok és hetek fejleményeitől függ.</div>
A katalán elnök még nem tudja, benyújt-e menedékkérelmet Belgiumban
Brüsszel |
„Semmilyen lehetőséget nem zárunk ki, tanulmányozzuk a lehetőségeket, bőven van időnk dönteni” – mondta Paul Bekaert, a leváltott katalán elnök ügyvédje Brüsszelben a VRT flamand közszolgálati televíziónak. Elismerte ugyanakkor: semmi garancia nincs arra, hogy ügyfelének megadnák a belga hatóságok a menedékjogot. Az ügyvéd közölte, túl korai lenne spanyol–belga diplomáciai feszültségekről beszélni. „Jelenleg mindössze arról van szó, hogy egy európai állampolgár Brüsszelbe utazott” – mutatott rá. Mint mondta, Spanyolország számára ez meglehetősen érzékeny kérdés, a spanyol hatóságok azonban egyelőre nem kérték ügyfele kiadatását. Hozzátette, a spanyol kormányfő által pénteken menesztett katalán elnök nem elmenekült Spanyolországból, és nem is áll szándékában elrejtőzni Belgiumban. A La Libre Belgique című belga lap cikke szerint Bekaert arról is beszámolt, hogy Puigdemont mellett más katalán vezetők képviseletét is elvállalhatja. A Twitteren keringő hírek szerint Puigdemont sajtóértekezletén az eddigi barcelonai kormány öt minisztere is részt vesz, akik szintén Belgiumban tartózkodnak. Egyes szakértők szerint a történtek pont hogy kedvezőek Madrid számára, így ugyanis a spanyol hatóságoknak nem kell letartóztatniuk Puigdemontot, aki ezáltal nem is válhat politikai mártírrá. Noha Belgium az egyetlen olyan ország az EU-ban, ahol uniós tagállamok polgárai is menedékjogot kérhetnek, az elemzők többsége rendkívül valószínűtlennek tartja, hogy adott esetben jóváhagynák az exelnök beadványát – írta az EUObserver híroldal. Theo Francken belga menekültügyi és migrációs államtitkár vasárnap azt mondta, hogy Puigdemont politikai menedékjogot kaphatna Belgiumban, ha kérelmezné. Charles Michel miniszterelnök viszont leszögezte, hogy a kérdés nincs napirenden, majd hozzátette, ez a megjegyzés csak olaj a tűzre. A Politico brüsszeli hírportál arról írt, hogy az ügy felboríthatja a kényes politikai egyensúlyt a négypárti belga kormánykoalíció pártjai között, mivel annak legerősebb pártja a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA), amelynek több tagja nyíltan támogatja a katalán függetlenségi mozgalmat, ahogy az önálló Flandria megteremtését is. Hétfőn a spanyol állami főügyész büntetőeljárás megindítását kezdeményezte lázadás, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt a korábbi katalán kormány és a barcelonai parlament elnökségének több tagja ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.