<p>Akármilyen mozgalmas, vagy éppen botrányos volt a közélet, december 24-re minden évben lecsendesednek a kedélyek. Ennek ellenére használták már fel politikai célra a Karácsonyt - írja a <a href="http://www.globoport.hu/143454/a-karacsony-mint-politikai-eszkoz/">glob…;
A Karácsony mint politikai eszköz
Kézenfekvő eszközt jelentenek ebben a játszmában a különböző naptárak. Ha más miatt nem is, de az egykor november hetedikén ünnepelt Nagy Októberi Szocialista Forradalom kapcsán ismerjük a Julián és a Gergely-naptár közötti különbséget.
Julius Caesar Kr. e. 45-ben bevezetett naptárában a 16. századig körülbelül 12 napos túlszámolás történt. A problémát XIII. Gergely pápa küszöbölte ki egy új kalendárium bevezetésével 1581-ben. A Gergely-naptárat nem egységesen vették át a világ különböző államai. Az utolsók között volt a Szovjetunió is, ahol 1918. január 25-én reformálta meg az időszámítást Lenin, így 1918. január 31. után február 14. következett.
A váltás némi zavart okozott a Karácsony körül. A Julián-naptárat használó ortodox egyház december helyett, január 7-én ünnepli Jézus születését. Nemcsak Oroszországban van ez így máig, de például Szerbiában, Romániában és Ukrajnában is. Moldovában viszont már nem.
Az Európai Unióba igyekvő egykori szovjet tagköztársaság ezt a naptári különbséget használta fel eszközként, hogy bizonyítsa nemzetközi orientációját. A nyugatbarát kormányzat 2013. december 19-én nyilvánította december 25-ét ünnepnappá. A döntést erősen kritizálta az oroszbarát kommunista párt és az ortodox egyház. Mindezekkel együtt a január 7. továbbra is hivatalos ünnepnap maradt Moldovában.
Bár Moszkva agresszív politikája miatt Ukrajnától is várhatnánk hasonló lépést, egyelőre nem szólnak erről a hírek. December 18-án egy törvény megalkotásánál viszont Szent Miklóst mégis csak felhasználták. A parlamentben kétszáz olyan gyermek találkozott vele, akiknek az édesapja, vagy az édesanyja meghalt az oroszbarát szeparatisták és az ukrán erők között dúló harcokban Kelet-Ukrajnában – számolt be a hromadske.tv. A gyerekek és Szent Miklós egyöntetűen megszavazták Ukrajna “Békéért” törvényét, és hogy minden jó álom valóra váljon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.