A görög parti őrség pénteken bejelentette, hogy elfogott egy hajót, melynek fedélzetén 77 menekült tartózkodott.
A görög parti őrség elfogott több tucat bevándorlót
A török zászló alatt közlekedő hajó valószínűsíthetően Olaszország felé tartott, a járművet a görög parti őrség csütörtökön este tartóztatta fel a Peloponnészoszi-félsziget közelében. Az ügyben a görög hatóságok őrizetbe vettek két feltételezett embercsempészt.
Az embercsempészek segítségével minden hónapban több ezer ember kísérli meg a kockázatos átkelést a Földközi-tengeren keresztül Európába, egy jobb élet reményében. Habár legtöbbjük célja eljutni egy gazdag országba, sokan a túlzsúfolt olaszországi és görögországi menekülttáborokban rekednek.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) legfrissebb adatai szerint ez év eleje óta 15 500 érkezőt regisztráltak Görögország égei-tengeri szigetein.
Az Égei-tenger néhány éve az Európába igyekvők fő útvonalának számított, azonban az Európai Unió és Törökország között 2016-ban kötött egyezség értelmében - amely szerint Törökország visszafogadja a területéről illegálisan Görögországba érkezőket - jelentősen csökkent az átkelők száma.
A menekültválság csúcspontján, 2015-2016-ban több mint egymillió ember jutott át Törökországból Görögországba. Számuk tavalyra hozzávetőleg 50 ezerre esett vissza.
Görögországban jelenleg mintegy 60 ezer menekült él, többségük Szíriából érkezett. A migránsok számára kialakított regisztrációs központok Leszbosz, Számosz, Híosz, Lérosz és Kósz szigetén változatlanul túlzsúfoltak. Tehermentesítésük végett az athéni kormány időnként a szárazföldre szállít át a táborokból embereket.
Bejelentették pénteken azt is, hogy a Sea-Watch 3 nevű hajó - amelyet egy német civil szervezet működtet - fedélzetén 52 migránssal Málta szigete felé indult. Csütörtökön a hajó Líbia irányából még a dél-olaszországi Lampedusa szigete felé tartott, de Matteo Salvini olasz belügyminiszter megtiltotta, hogy olasz vizekre lépjen. Salvini telefonon egyeztetett Joseph Muscat máltai miniszterelnökkel is.
A Sea-Watch 3 a Líbiához tartozó kutatási és mentési tengeri övezetben fogadta fedélzetére az 52 fős csoportot, és felvette a kapcsolatot a líbiai parti őrséggel, amely Tripolit jelölte meg a legközelebbi biztonságos kikötőként. A szervezet azonban elutasította, hogy a migránsokat visszaszállítsa Líbiába. Ezt követően a Sea-Watch 3 először Tunézia felé vette útját, majd Lampedusa irányába fordult.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.