<p>Francois Hollande francia elnök az Európai Unión belül az emberek szabad áramlását lehetővé tevő schengeni övezet megőrzése mellett, illetve a bevándorlás-ellenes nézetek ellen emelt szót.</p>
A francia elnök a schengeni övezet védelmében emelt szót
"Schengen megszüntetése visszalépés, a határok visszaállítása lenne ... Éppen Schengennek köszönhető, hogy valamennyi európai ország meg tudja szervezni a bevándorlás ellenőrzését" - mondta a francia elnök hétfőn a hét évvel ezelőtt megnyílt Bevándorlás Története Nemzeti Múzeumának avató ünnepségén, amelyet elődje, Nicolas Sarkozy 2007-ben nem volt hajlandó megnyitni.
"Meg kell védenünk ezt az elvet" - hangsúlyozta Hollande az emberek szabad áramlására utalva, amelyet az európai építkezés egyik "alapvívmányának" nevezett. A bevándorlás-ellenességet bíráló egyórás beszédében az államfő elsősorban - anélkül hogy riválisa nevét kiejtette volna - a legnagyobb ellenzéki párt, a Népi Mozgalom Uniójának újjáválasztott elnökének, Nicolas Sarkozynek üzent, aki felfüggesztené Franciaország részvételét a schengeni övezetben addig, amíg nem születnek az illegális bevándorlást megszüntető intézkedések.
Az államfő bírálta azokat a politikai nézeteket, amelyek "kihasználva az emberek félelmeit, Franciaország megszűnésével vagy szétesésével fenyegetnek", s hosszan sorolta, hogy a francia köztársaság - amelynek minden negyedik állampolgára bevándorlóktól származik - mennyi mindent köszönhet a bevándorlásnak.
"A bevándorlásra szüksége van hazánknak. Becslések szerint Franciaországban minden második házat és az autópályák kilencven százalékát bevándorlók építették" - hangsúlyozta Hollande. Arra is emlékeztetett, hogy a bevándorlás kérdése mindig is vitatott téma volt, mert a "demagógok félelemkeltéssel akarták igazolni azt, hogy miért utasítják el az idegeneket".
Hollande megerősítette, hogy támogatja a külföldiek szavazati jogának megadását. "Ez azonban nem lehetséges alkotmánymódosítás nélkül, amelyhez a parlament háromötödének támogatása szükséges" - hívta fel a figyelmet, utalva arra, hogy ehhez pedig "valamennyi köztársasági erő egyetértésére szükség lenne".
Franciaországban a bevándorlók száma az elmúlt évtizedben stabilizálódott: évente mintegy 200 ezren érkeznek az országba, amely a lakossághoz mért arányát tekintve alacsonynak számít Európában, az ENSZ adatai a lakosság 11 százaléka bevándorló.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.