<p>Elutasítja a vasárnap tartott fehérorosz parlamenti választás eredményeit a jobbközép koalíciót alkotó több ellenzéki párt és civil szervezet is.</p>
A fehérorosz ellenzék nem ismeri el a parlamenti választás eredményét
"Nem tudjuk elismerni a képviselőházi választás eredményeit, és nem tudjuk elismerni azt sem, hogy a választási kampány szabad, átlátható és demokratikus lett volna" - közölte újságírókkal hétfőn Jurij Gubarevics, a Szabadságért ellenzéki mozgalom egyik vezetője.
Vitalij Rimasevszkij, a Fehérorosz Kereszténydemokrácia nevű, megalakulás alatt álló párt társelnöke pedig azt hangoztatta, hogy az új parlament nem lesz legitim, mert túl alacsony volt a részvételi arány.
A központi választási bizottság hivatalosan 74 százalék feletti részvételről számolt be.
Az ellenzéki képviselők azt állítják, hogy "dokumentált bizonyítékaik" vannak a választási csalásokról. Gubarevics kifogásolta továbbá, hogy a képviselőjelölteket a hatalom "jelölte ki", szavai szerint mind a 110-et.
Szergej Lebegyev, a Független Államok Közösségének tagországai által küldött 334 fős megfigyelőcsoport vezetője viszont azt mondta, hogy a vasárnapi választás a korábbiaknál nyitottabb, demokratikusabb és jobban szervezett volt.
A részeredmények szerint a vasárnapi fehéroroszországi választáson húsz év óta először került be két ellenzéki politikus a parlamentbe, mindketten nők. Egyikük Anna Konopackaja, az Egyesült Polgári Párt jelöltje, a másik pedig Jelena Aniszim, a Fehérorosz Nyelvi Társaság nevű szervezet helyettes vezetője. Korábbi hírügynökségi jelentések csak Konopackaja bejutásáról szóltak.
Az ellenzékiek szerepvállalása semennyire nem fogja átrendezni a parlamenti erőviszonyokat, de azt mutatja, hogy a hatóságok némileg engednek a Nyugat demokráciakövetelésének.
Az alsóház 110 parlamenti helyéért 448 jelölt indult, és hétmillió szavazásra jogosult polgár adhatta le voksát közel hatezer választókerületben. Az ellenzékiek a korábbiakkal ellentétben ezúttal nem bojkottálták a választást, de csekély reménnyel veselkedtek neki a megmérettetésnek, mivel a testületben 1996 óta nem voltak ellenzéki képviselők. Elemzők szerint a választási kampányra vonatkozó korlátozások, és a média feletti állami ellenőrzés még mindig kizárja az igazságos választások megtartását Fehéroroszországban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.