<p>A magyar és a szlovák nacionalizmus és sovinizmus megfékezését, illetve mindkét országban a szélsőséges szervezetek visszaszorítását sürgette a csehországi Együttélés politikai mozgalom felhívásában.</p>
A csehországi Együttélés a szlovák-magyar viszonyról
"Elvárjuk, hogy a Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság kormánya, parlamentje, pártjai, politikusai és közéleti személyiségei tegyenek határozott lépéseket a nacionalizmus és a sovinizmus megfékezésére, valamint a szélsőséges szervezetek visszaszorítására mindkét országban, legyenek azok kormányon belül vagy kívül" - olvasható abban a nyilatkozatban, amelyet a Csehországban élő nemzeti kisebbségek érdekeit védő mozgalom juttatott el pénteken az Új Szó prágai tudósítójához.
A nyilatkozatot Kocsis László Attila, az Együttélés elnöke és Palágyi István György, a Magyar Nemzeti Tagozat elnöke írta alá.
Mély megdöbbenéssel követjük a magyar-szlovák viszony súlyos megromlását, visszautasítjuk és elítéljük a mindkét oldalon előforduló, a két nép közti békesség megrontására irányuló provokációkat - állapítja meg továbbá a dokumentum.
A Együttélés szerint az atrocitásokba torkolló uszítások és cselekmények különösen veszélyesek a jelenlegi nemzetközi pénzügyi válság idején, amikor a többé-kevésbé ártatlan embereknek okozott gazdasági nehézségeket a nemzeti ellentétek irányába kívánják terelni. Nem kevésbé aggasztó, hogy a nemzeti türelmetlenség és önzés felkorbácsolásával több évtizedes - a magyar és a szlovák oldalon is tapasztalható - közeledési szándék mehet így veszendőbe.
A mozgalom szeretné elkerülni a dolgok egyoldalú megítélését, de kénytelen leszögezni, hogy az utóbbi időben tapasztalható magyar-szlovák távolodás kezdete a Szlovák Köztársaságban, a Szlovák Nemzeti Párt kormányzati szerephez való juttatásában és tevékenységében keresendő. Ezt az Együttélés már a múlt évben szóvá tette. Az azóta eltelt időben további, a szlovákiai magyar nemzetrészt sértő, vagy hátrányosan érintő cselekmények történtek - áll a nyilatkozatban. Az aláírók emlékeztetnek a Szlovák Nemzeti Párt elnökének a magyarságot becsmérlő megjegyzéseire, a szlovákiai magyar tanítási nyelvű iskolák kirekesztésére az uniós támogatásokból, valamint a szlovákiai magyar iskoláknak szánt "hibrid nyelvű" honismereti tankönyvek kiadására.
Szintén elítélendő a magyar szélsőségesek cselekedeteinek a sora, amelyek sértik a szlovákság nemzeti érzéseit. Magyar részről nem kielégítő a szlovákiai magyar autonómia kérdésének a megvitatása a többségi nemzet képviselőivel, s ezért a téma a szlovákokban a Szlovák Köztársaság megcsonkításának aggodalmát válthatja ki. A mindkét oldalon látható megnyilvánulások nincsenek összhangban az Európai Unió normáival, sem a magyar és a szlovák állam között elfogadott együttműködési és barátsági szerződésekkel - áll az Együttélés nyilatkozatában.
A csehországi Együttélés politikai mozgalom 1993-ban jött létre, a csehszlovákiai Együttélés mozgalom csehországi területi szervezetének önállósulása által. Célja az országban élő nemzeti kisebbségek érdekeinek képviselte és védelme. Jelenleg lengyel, magyar és ukrán-rutén tagozata működik. A Morvasziléziai Régió lengyelek lakta vidékein az Együttélésnek több polgármestere és helyi önkormányzati képviselője van. (kokes)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.