A CIA és az FBI felelősségéről

Washington. Rendkívül súlyos bírálatokkal illeti az amerikai hírszerző szolgálatokat, mindenekelőtt a CIA-t és az FBI-t az a most közzétett kongreszszusi jelentés, amely a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat vizsgálja.

A 900 oldalas dokumentumot a szenátus és a képviselőház hírszerző bizottságából felállított közös testület készítette. A következményeit tekintve egyelőre kiszámíthatatlan dokumentum végkövetkeztetésében megállapítja: a szeptember 11-i terrortámadások megakadályozhatók lettek volna, ha a CIA és az FBI között nincsenek olyan kommunikációs hiányosságok, amelyek akadályozták a terroristákra vonatkozó információk egymásnak történő átadását. A vizsgálat egyebek között arra derített fényt, hogy már két évvel az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezett által elkövetett támadások előtt a CIA tudott arról: a Pentagonnak irányított repülőgép két eltérítője, Halid al-Midhar és Navak al-Hazmi terrorista kapcsolatokkal rendelkezett, és San Diegóban olyan muzulmán körökben mozogtak, ahová egyébként az FBI ügynöke is beépült. Csak éppen a két szervezet nem tájékoztatta egymást, noha ebben az esetben a kölcsönös tájékoztatás „a legjobb esélyt nyújtotta volna a szeptember 11-i összeesküvés leleplezésére”. A két szervezet jóformán semmit nem tett az al-Kaida általi fenyegetés ellensúlyozására, noha már jóval korábban tudtak arról, hogy bin Laden támadást készít elő Amerika ellen.

Miközben a dokumentum arra a következtetésre jut, hogy a New York-i Világkereskedelmi Központot porig romboló terrortámadások megelőzhetők lettek volna, egyetlen szóval sem állítja, hogy lett volna – Washingtonban előszeretettel használt utalással – olyan „füstölgő pisztoly”, amely biztossá tehette volna a szeptember 11-én történtek megakadályozását. Azaz egyik hírszerző szervezetet sem vádolja azzal, hogy olyan különleges információk birtokában voltak, ami meghiúsíthatta volna a támadásokat. Csak a kölcsönös kommunikáció hiányát rója fel.

Washingtoni értesülések szerint a jelentés közzététele előtt heves viták voltak a kormányzat, illetve a bizottság között. A Bush-kormány illetékeseinek sikerült elérniük, hogy a külföldi kormányokkal, mindenekelőtt Szaúd-Arábiával való együttműködéssel kapcsolatos részek végül nem kerültek nyilvánosságra. Rijád szerepe továbbra is titokzatos, a bizottság hajlott arra a következtetésre, hogy Szaúd-Arábia támogatta a terroristákat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?