London. A BBC nyolc évtizedes történetének eddigi legmélyebb válságáról írtak a tegnapi brit lapok azután, hogy a Kelly-öngyilkosságot vizsgáló lordbíró jelentése a felelősség nagy részét a brit közszolgálati rádióra zúdította. Ezt több lap a kormány tisztára mosásának kísérleteként állított be.
A BBC eddigi legmélyebb válsága
Tegnap lemondott a BBC vezérigazgatója. Greg Dyke, aki a brit közrádió főszerkesztője is volt egyben, a BBC kormányzótanácsának rendkívüli ülésén jelentette be távozását. Előző este már lemondott a BBC elnöke, Gavyn Davies. Lord Hutton lordbíró pedig vizsgálatot indított annak kiderítésére, miként szivároghatott ki idő előtt az előző nap ismertetett jelentés a legnagyobb brit tömeglaphoz. Lord Hutton jelentése a szerda délutáni hivatalos ismertetésig szigorúan titkos volt, azonban a The Sun már szerdai (reggel megjelenő) számában leközölte a lényeget, mégpedig hajszálpontosan. A lordbíró tegnap közölte: megbízta a vizsgálatban közreműködött jogászát a kiszivárogtatás sürgős kivizsgálásával. Az első feladat annak kiderítése lesz, hogy pontosan ki férhetett hozzá a vizsgálati anyaghoz.
Visszatérve a példátlan BBC-válsághoz: a konzervatív The Daily Telegraph szerint még a Westminsterben, London kormányzati negyedében is általános megdöbbenést keltett az az egyértelműség, amellyel Lord Hutton felmentette a kormányt és Tony Blair miniszterelnököt minden felelősség alól David Kelly fegyverzeti tanácsadó tavalyi öngyilkosságával összefüggésben. A lapnak egy név nélkül idézett magas rangú kabinettag azt mondta, hogy „mi sem hittünk a szemünknek, amikor megkaptuk” a jelentést. A lap szerint szerda a legsötétebb nap volt a világ első számú hírközlőjének történetében.
A harcosan háborúellenes, liberális The Independent a Hutton-jelentést a felelősség elkenésének kísérleteként értékelte. A lap azt írta, fel kell tenni a kérdést, hogy ha az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló, 2002 szeptemberében közzétett hírszerzési értesüléscsomag – amelyet a BBC tavaly megkérdőjelezett, elindítva a Kelly-öngyilkossághoz vezető eseményfolyamot – hiteles, akkor hol vannak ezek a fegyverek. A baloldali The Guardian úgy véli, a brit külső hírszerzésnek (MI6) éppen az okozott megkönnyebbülést, hogy Lord Hutton nem tette fel a Cég által szállított hírszerzési értesülések megbízhatóságával kapcsolatos kérdéseket. Megállapítja: a Hutton-jelentésben szereplő megsemmisítő bírálatok után a BBC szerkesztőségeiben attól tartanak, hogy a kormányzótanács az eddigieknél sokkal szigorúbb ellenőrzés alá vonja a közölt hírek tartalmát. Egy vezető szerkesztőségi tanácsadó azt mondta: a BBC-nél visszalépés lesz abban a tekintetben, hogy minden újságíró sokkal óvatosabbá válik, ami a kemény, tényfeltáró riporteri tevékenységtől való eltávolodást is jelentheti. Mások attól tartanak, most a politikusok csak a következő hibára várnak, hogy ismét belerúghassanak a BBC-be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.