Közraktárak és intervenció

Statisztikai előrejelzések szerint az idei évben csaknem hárommilió tonna gabonára lehet számítani, ez a mennyiség több mint 1,2 millió tonnával haladja meg az előző évi eredményt.

Az ország intenzív gabonatermő körzeteiben a termelők az 5-6 tonna közötti átlagos hektárhozamoknak örülhettek, ugyanakkor a vártnál nagyobb terméshozamok alapján kialakult túlkínálati piac bizony alaposan leszorította az értékesítési árakat.

A jelenlegi gabonaárak egyelőre elmaradnak a termelők azon elképzeléseitől, amire az Európai Unióba való belépésünk után az uniós gabonapiacokon érvényesülő értékesítési árak ismeretében előzetesen számítottak. Hol vannak ma már az ötezer korona körüli értékesítési árakól szőtt álmok, a jelenlegi piacon négyezer korona alatti összegeket kínálnak a kenyérgabona tonnájáért. A 3900–4100 korona közötti árajánlatok egyelőre az utóbbi két hét alatt nem változtak, s az előrejelzések szerint továbbra is tartani fogják ezt a szintet, amely gyakorlatilag a novembertől érvénybe lépő intervenciós felvásárlásban várható árszintnek felel meg. A takarmánygabona értékesítési árai a három – három és félezer koronának megfelelő szinten mozognak, s a piacon elsősorban a kifejezetten minőségi takarmánygabona fajták iránt mutatkozik érdeklődés az eredetileg élelmiszeripari búzának vetett, de nem megfelelő minőséget elérő kenyérgabona fajták helyett.

Tévedtek, akik azt várták, hogy az unióba való belépésünkkel egycsapásra megoldódnak a hazai ágazat értékesítési problémái. A gabonatermelők túlzott várakozását gyorsan lehűtötte a túlkínálati piac alapvető törvényszerűsége, s az elején úgy tűnt, megmakacsolják magukat, s az alacsony kínálati árra nem reagálnak, nem adják olcsón a gabonájukat. Akinek van kellő raktárkapacitása ezt meg is teheti, a stratégia viszont csak abban az esetben lehetne eredményes, ha a termelők zömét nem nyomnák az ágazatban évek óta működő és a termelők pénzhiányát kezelő előfinanszírozás terhei, nevezetesen, hogy a termés megalapozásához és felneveléséhez a vetőmagot, vegyszert és műtrágyát a legtöbben előlegbe kapták az áruk forgalmazóitól, akik szintén a piaci feltételek szerint állítják elő vagy hozzák be a termékeket erre a piacra. A szaktárca által felkínált és az unió által néhány esztendeig még engedélyezett hazai termékfinanszírozási rendszer a raktári zálogjegyek által lehetővé teszi a termelőknek, hogy a gabonájukat a számukra kedvezőbbnek tartott áron és időszakban adhassák el, s ezzel áthidalhassák a számukra egyértelműen kedvezőtlen árfekvésű időszakban az eladást. Aki belemegy ebbe a konstrukcióba, előleget kap a közraktárba elhelyezett terméke után, amelyet aztán hat hónapon belül értékesítenie kell. Ennek a termékfelvásárlásnak a finaszírozására az intervenciós ügynökség másfél milliárd koronát különített el, s amint azt egy másik cikkben ismertetjük, a kenyérgabona mellett e hónap elejétől lehetővé tette, hogy az élelmiszeripari minőséget már nem elérő, de az uniós intervenciós felvásárlás követelményeinek még megfelelő búzát is ebbe a rendszerbe vásárolják fel.

Egyelőre viszont még nem tisztázott hazai zálogjegyes terményfelvásárlási rendszer és az uniós intervenciós felvásárlás közötti kapcsolatrendszer működése. Az uniós intervenciós felvásárlásba ugyanis csupán a piacon nem értékesített gabonaféléket lehet felkínálni, alapjában véve intervencióra nem ajánlható fel olyan gabona, amely valamilyen záloggal terhelt. A raktári zálogjegyek viszont egyértelműen ilyen kötelezettséget jelentenek, tehát a jelenlegi állás szerint az intervenciós felvásárlásba nem ajánlhatók majd fel. Az illetékesek viszont állítják, a pénzitézetekkel közösen rövidesen mindenképpen megtalálják erre a problémára is a megoldást. Azzal azonban bizonyára az intervenciós készletekre számító feldolgozók is tisztában vannak, hogy az erre a célra felvásárolt termék már nem biztos, hogy a szlovák piacon kerül elhelyezésre. Az uniós piacszabályozás elvei értelmében azt akár humanitárius segélyként is értékesíthetik. Akik tehát arra számítanak, hogy ha most csak olcsó árat kínálnak a gabonáért, vagy inkább kockáztatnak, és nem kötnek szerződést a folyamatos szállításra, abban bízva, hogy kapcsolataik révén esetleg később ezekből az intervenciós forrásokból meríthetnek készleteik feltöltésére, nagyot csalódhatnak. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?