Zárás után átverik a rendszert

Pozsony |

<p>Továbbra is sok a hiányosság az üzletekben. A boltosok bíznak abban, hogy az ellenőrök korán mennek aludni.</p>

A szlovákiai kereskedők felkészültek az ellenőrökre, és a nyitvatartási idő alatt igyekeznek is betartani a szabályokat, a zárás utáni ellenőrzések azonban továbbra is katasztrofális eredményeket hoztak – nyilatkozta Jozef Bíreš, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet igazgatója a második negyedéves ellenőrzésekre hivatkozva.

A felügyelet munkatársai április és június között 14,7 ezer ellenőrzést hajtottak végre, és az eredmény őket is meglepte. Ha az üzleteket a nyitvatartási idő alatt keresték fel, az ellenőrzések nem egész 11 százalékánál derült fény valamilyen hibára. Zárás után ez az arány 52 százalék, vagyis minden második ellenőrzés során találtak valamilyen hiányosságot. Ez azonban csak az átlag, hiszen a szuper- és hipermarketekben ez az arány megközelíti a 60 százalékot, miközben a kisebb üzleteknél nem egész 32 százalék.

„Úgy tűnik, hogy a nagyobb üzletláncok továbbra sem veszik komolyan az ellenőrzéseket” – állítja Ľubomír Jahnátek földművelésügyi miniszter, aki szerint, ha ez folytatódik, lemondhatnak arról, hogy a tárca enyhítene az ellenőrzéseken. „Épp ellenkezőleg, még szigorúbb ellenőrzések várhatók, az esetleges hiányosságokért pedig igyekszünk a lehető legnagyobb büntetéseket kiszabni” – ígéri a tárcavezető.

A fogyasztóknak a bor, az olaj és a tojás vásárlásánál kellene különösen résen lenniük, hiszen a legtöbb hiányosságot a második negyedévben ezek esetében tárták fel, ám még a palackozott ivóvízben is minden ötödik ellenőrzés talált valamilyen hibát. Az ellenőrök által vizsgált 436 kilogrammnyi zöldségből és gyümölcsből 71 kilogramm nem felelt meg az elvárásoknak, miközben a legtöbb hiba az eredetjelöléssel van. „A szlovákként árult paradicsom például nem mindig szlovák” – figyelmeztet Bíreš.

Jahnátek szerint ezzel kapcsolatban azonban van egy jó hír is: az Európai Bizottság Szlovákia számára július elsejétől lehetővé tette, hogy azon termékeket, amelyeket teljes egészében Szlovákiában állítanak elő, és az előállításukhoz használt alapanyag 75 százaléka hazai eredetű, „Szlovák élelmiszer” védjeggyel láthassák el. Ha az élelmiszert Szlovákiában állítják elő, ám az ehhez használt alapanyag aránya nem éri el a fent jelzett határértéket, akkor csak a „Szlovákiában gyártott” védjegyet használhatják a gyártók. A Szlovákiában megtermelt zöldséget, gyümölcsöt, húst, tejet és tojást „Szlovák mezőgazdasági termék” jelöléssel hozhatják forgalomba. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?