Ahhoz, hogy nyájimmunitás alakulhasson ki, az emberek legalább 50–60 százalékának immunisnak kellene lennie az új koronavírus ellen – jelentette ki Soumya Swaminathan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik vezető tudósa.
WHO: messze még a közösségi immunitás
Nyájimmunitásról akkor beszélünk, amikor már elegendő ember szervezete képes ellenállni az adott vírusnak, így a terjedése lecsökken, majd jobb esetben végleg visszaszorul. A koronavírus elleni nyájimmunitást az utóbbi hónapokban főleg Svédországgal kapcsolatban emlegették, mivel az ottani kormány egészen más járványkezelési stratégiát választott, mint az európai országok többsége: míg a legtöbb államban komoly szigorításokat hoztak, addig Svédországban többé-kevésbé normális ütemben zajlott az élet, az emberek továbbra is jártak dolgozni, az iskolák és az éttermek sem zártak be. A svéd kormány azzal számolt, hogy minél több ember kapja el a vírust, annál többen lesznek immunisak a betegségre, így védőoltás nélkül, természetes úton alakulhat ki a nyájimmunitás.
Óvatosan, nincs oltás
Soumya Swaminathan, az Egészségügyi Világszervezet szakértője azonban nemrégiben kijelentette: a világ még nagyon messze áll attól, hogy nyájimmunitás alakulhasson ki. Elmondása szerint ehhez legalább 50–60 százalékos védettségre lenne szükség, a jelenlegi tanulmányok viszont arra utalnak, hogy átlagban a populáció 5–10 százalékánál alakult ki védettség, a leginkább sújtott országokban pedig legfeljebb 20 százalékról beszélhetünk.
A szakértő hangsúlyozta: a nyájimmunitás nemcsak természetes úton alakulhat ki, hanem a védőoltás segítségével is. Mivel azonban egyelőre nincs kész a vakcina, az országok vezetőit továbbra is óvatosságra intette.
„Sokkal egyszerűbb a védőoltásos megoldás. Egyrészt gyorsabb, másrészt pedig sokkal kevesebben halnak meg”
– mondta Swaminathan.
Áttörések
Az utóbbi időben ismét olyan hírek jelentek meg a sajtóban, hogy egy-egy kísérleti stádiumban lévő vakcina esetében jelentős áttörést értek el. Az egyik legbiztatóbb az Oxfordi Egyetem kutatóinak munkája, akik április óta több mint ezer önkéntes bevonásával végeztek kísérleteket, és eddig igencsak ígéretes hatásról számoltak be. Ez azonban még nem elegendő, a szakembereknek most nagyobb tömegen kell kimutatniuk a szer hatását, és egyelőre még az sem világos, hogy a vakcina mennyi ideig nyújthat védettséget a vírus ellen.
Oroszországból szintén érkeztek olyan hírek, hogy kész a koronavírus elleni védőoltás, azonban a védelmi minisztérium által közölt információkból egyelőre csak annyi derült ki, hogy a katonák egy-egy kisebb csoportjánál vált be az oltás, a tömeges tesztelés csak most kezdődik.
Swaminathan ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a sebesség ugyan nagyon fontos, de nem mehet a biztonsági és hatékonysági előírások rovására.
„Szó sem lehet arról, hogy az első kész vakcinát rögtön beadják több millió embernek anélkül, hogy megbizonyosodtunk róla, valóban segít-e, és hogy egyáltalán biztonságos-e ahhoz, hogy tömeghasználatra bocsássuk”
– közölte a WHO szakembere.
Nem lesz kötelező
Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter nemrégiben elmondta: Szlovákia folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal a készülő vakcina felvásárlásáról.
A tárcavezető szerint jelenleg 3 millió védőoltás megrendelését tervezik, amelynek beadatása nem lesz kötelező. Az egészségügyi tárca azonban erősen javasolni fogja az oltást, főleg a veszélyeztetett csoportoknál, vagyis az időseknél és a krónikus betegeknél. Ennek érdekében országos információs kampányt indítanának.
Pavol Jarčuška, a nemrégiben létrehozott járványbizottság elnöke elmondta: a védőoltás szerinte akár már az év végére is elkészülhet.
(nar, euronews, reuters, TA3)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.