A zeolit vulkáni eredetű hamuból összeállt kristályos szerkezetű anyag, amely bio-elemeket és -nyomelemeket tartalmaz. Értékét az adja, hogy képes gázokat, ionokat felvenni, leadni, tehát közvetítője lehet a növényi gyökérzet és az állati bélrendszer, illetve ezek környezete közötti anyagcserének.
Vulkáni eredetű zeolit
A mezőgazdaságban tápszer adalékként használják, a bevitt elemek révén a hiánybetegségek kialakulását akadályozzák meg. A hiánypótláson kívül alkalmazásukkal növelhető a gazdasági állatok termelése, ellenálló képessége és bizonyos mértékig a végtermék minősége is. Nagy, aktív felületének köszönhetően az emésztés során keletkező káros anyagok megkötésére és a bélcsatornából történő eltávolítására szintén alkalmas a zeolit. Ezáltal a bélflóra állapota optimalizálható és stabilizálható, ezzel a kórokozó (patogén) baktériumok száma csökkenthető. A bendőben zajló fermentációs folyamatok kedvező lefolyásának egyik feltétele a megfelelő kémhatás biztosítása. Ennek beállításához is alkalmazható a zeolit. A megfelelően őrölt klinoptiolit készítmény zeolit-tartalma megköti a vízben vagy más folyadékban levő radioaktív és/vagy nehézfém-ionokat, meggátolva így azok toxikus hatását.
A zeolitok túlnyomórészt Na–Ca alumoszilikátok. Jellemző tulajdonságuk, hogy tágas, üreges rácsvázukhoz molekuláris víz csatlakozik. A víz legnagyobb része úgynevezett zeolitos víz, mely a rácsépítmény üregeiben és csatornáiban adszorpciósan kötötten helyezkedik el. Vízhevítéssel fokozatosan eltávolítható úgy, hogy közben a rácsépítmény nem omlik össze. A víztelen zeolit vizes környezetben az elvesztett vízmennyiséget újra képes fölvenni, és nem csak vizet, hanem más folyadékot is, különösen illékony anyagokat, pl. alkoholokat is meg tud kötni.
A zeolitot nemhiába tartják az egyik legsokoldalúbb tápkiegészítőnek. Egyik legfőbb tulajdonsága ugyanis, hogy magába szívja a háziállatok szervezetében felgyülemlett mérgező anyagokat. Méregtelenítő funkciója miatt nélkülözhetetlen a növendék állatok számara. A tojó tyúkok tápjába azért (is) keverik, hogy így pótolják a tojástermeléshez nélkülözhetetlen kalciumot. Kalciumra egyébként minden növendékállatnak szüksége van. A zeolit, ha nem is helyettesíti teljesen, de nagy részben pótolja a takarmánymeszet is. (sz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.