ÖSSZEFOGLALÓKassa/Pozsony. Még legalább másfél évig eltart, amíg biztonságosabb lesz az alagutak, hidak vagy aluljárók építése az országban.
Visszatértek a munkások a Šibenik alagútba
ÖSSZEFOGLALÓ
Kassa/Pozsony. Még legalább másfél évig eltart, amíg biztonságosabb lesz az alagutak, hidak vagy aluljárók építése az országban. Ekkor léphetne hatályba a közlekedési tárca által kidolgozott építésügyi törvény, amely bizonyos építkezéseknél az eddiginél szigorúbb biztonsági intézkedéseket írna elő. Szakértők szerint viszont a készülő jogszabállyal sem lehet majd kiküszöbölni az emberi mulasztásokat, s a cégek gyakori nyomását a biztonsági előírások megkerülésére.
A D1-es autópálya Lőcse mellett épülő szakaszán, a Šibenik alagútban hétfőn történt robbanásra minden bizonnyal épp a lőmester mulasztása miatt került sor. A hatóságok eddig semmilyen információt nem tettek közzé a vizsgálatról, a történtekről nyilatkozó szakértő szerint viszont valószínű, hogy a váratlan robbanást az a lőmester okozta, aki a helyszínen belehalt sérüléseibe.
A bányahivatal egyébként tegnap engedélyezte a munkálatok folytatását az alagútban, a munkások vissza is tértek a tragédia helyszínére.
Tovább kellett
volna várni
Hétfőn ellenőrzött detonációt akartak véghezvinni az alagútban, de miután a robbanás nem sikerült, a munkások bementek az alagútba, hogy kiderítsék, mi történt. A többéves tapasztalattal rendelkező lőmester, Ján Čubáň szerint ez végzetes hiba volt. „Nehéz megmondani, mi történhetett az alagútban. Lehet, hogy rosszul kapcsolták be az áramkört, vagy a gyutacs hibásodott meg. Ilyesmi ugyan ritkán történik, de megeshet ez is. Ami biztos, hogy annyi embernek semmi keresnivalója sem volt ott, csak a lőmesternek kellett volna bemennie” – mondta Čubáň.
Elmondása szerint pontos biztonsági intézkedések vonatkoznak minden ellenőrzött robbanásra és azokra az esetekre, amikor nem sikerül a detonáció. Alapszabály, hogy a sikertelen detonáció után várni kell. „Hat-hét óra alatt már kiszellőzhet az alagút, s aránylag biztonságos lehet a helyszín. Csak ennyi idő után léphetne be a lőmester, hogy ellenőrizze a robbanószert” – pontosított Čubáň. A Šibenik alagútban történt tragédia pontos okát a rendőrség a bányahivatallal együttműködve próbálja kideríteni.
A szülők szerint
a cég kényszerítette
A meghalt lőmester szülei állítják: fiuk rendkívül sokat dolgozott, az elmúlt hetekben nem volt ideje pihenni, kimerült volt, ezért már régóta féltették életét. Szerintük a tragédia a rá nehezedő nyomás miatt történt, s meggyőződésük, mivel a cégek tartani akarják az időpontokat, gyakran megkerülik az időveszteséggel járó biztonsági intézkedéseket.
A robbanás során további öt munkás megsérült, közülük egy, a Kassán ápolt 38 éves férfi állapota továbbra is válságos. A sérültet mélyaltatásban tartják, s még legalább egy komoly műtét vár rá. „Egyelőre gépek lélegeztetik, állapota továbbra is nagyon súlyos, nem nevezhető stabilnak” – mondta Ladislava Šustová, a kórház szóvivője. A többi sérült állapota már stabil.
Szigorodó szabályok
A közlekedésügyi tárca biztonságosabbá tenné az építkezést a tárcaközi egyeztetésben levő építési törvénnyel. Eszerint a tíz méternél hosszabb hidak, alagutak és aluljárók automatikusan a „kivételes építkezések” kategóriába tartoznának. Ez azt jelentené, hogy sokkal szigorúbb és gyakoribb ellenőrzésnek lennének alávetve, a munkálatokat folyamatosan felügyelnék.
„A törvény ugyanakkor bevezetne egy teljesen új intézményt, mégpedig az építéstechnikai felügyeletet” – pontosított Martin Kóňa, a közlekedésügyi minisztérium szóvivője. Ennek sokkal nagyobb hatásköre lenne, mint az építési hivatalnak. Azt, hogy hol lenne kötelező az építéstechnikai felügyelet, az építésügyi hivatal döntené el.
Több munkás a tragédia helyszínén neve elhallgatása mellett úgy kommentálta a tervezett módosításokat, hogy egyetlen törvény sem tudja kiküszöbölni az emberi mulasztások okozta tragédiákat, a biztonsági intézkedések gyakori megkerülését. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.