Visszatérhetne a leváltott rendőr, de nem engedik vissza a hivatalába

A bíróság szerint Matúš Šutaj Eštok törvénytelenül váltotta le a rendőrfőkapitány-helyettest
Pozsony |

A bíróság döntése értelmében Branko Kišš visszatérhetne az országos rendőrfőkapitány-helyettesi pozíciójába, mivel az indoklás szerint Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter törvénytelenül járt el a rendőr áthelyezésekor, de mégsem engedték vissza az irodájába.

Az utóbbi hetekben az ellenzéki képviselők és a Čurilla-csoport védőügyvédje, Peter Kubina folyamatosan arra figyelmeztetett, hogy Šutaj Eštok több esetben is törvénysértő módon járt el a rendőrségi vezetők leváltásakor. A belügyminiszter tagadta ezeket az állításokat, szerinte mindig a hatályos törvényekkel összhangban cselekedett.

Csütörtökön azonban megszületett az első olyan bírósági ítélet, amely cáfolja a tárcavezető érvelését: a Pozsonyi IV. Városi Bíróság egy úgynevezett azonnali hatályú döntés értelmében arra kötelezte a belügyminisztert, hogy helyezze vissza Branko Kiššt az országos rendőrfőkapitány-helyettesi pozíciójába.

Šutaj Eštok még október 27-én adta parancsba, hogy Hamran István két helyettesét, Kiššt és Damián Imrét át kell helyezni. Előbbi a Határ- és Idegenrendészeti Hivatal (ÚHCP) besztercebányai részlegére került át, de Peter Kubina közreműködésével a bírósághoz fordult, amely végül nekik adott igazat.

Az azonnali hatályú döntés eredményeként Kišš már pénteken visszatérhetett volna korábbi hivatalába, ám a Denník N információi szerint Rastislav Polakovič rendőrfőkapitány nem írta alá a szabadsága befejeztét. A rendőrt még az irodájába sem engedték be. Kišš így elvileg az év végéig szabadságon lesz.

A bíróság az ítélet indoklásában felvetette, hogy a belügyminiszternek a parancs megírása előtt a társadalomellenes tevékenységet bejelentőket védő hivatalhoz kellett volna fordulnia, mivel a rendőrfőkapitány-helyettes védett bejelentői státuszt kapott, csakúgy, mint a Čurilla-csoport hat tagja, akiket szintén felfüggesztettek. Ilyen helyzetben a hivatal feladata, hogy eldöntse, a munkáltató döntése mögött nem rejlik-e személyes indíttatás, például bosszú. Zuzana Dlugošová, az intézmény vezetője csütörtökön szintén arra figyelmeztetett, Šutaj Eštok megszegte a törvényt azzal, hogy megkerülte hivatalát.

Šutaj Eštok fellebbez

A belügyminiszter azonban nem hagyja annyiban a döntést, fellebbezést nyújt be a Pozsonyi IV. Városi Bíróság döntése ellen. Úgy véli, a városi bíróság túllépte a hatáskörét, mivel ebben az ügyben a közigazgatási bíróságnak kellett volna ítéletet mondania. A belügyminiszter azzal érvelt, hogy a tárca és az érintett rendőr között nem munkajogi, hanem közjogi viszony áll fent. Továbbra is meg van győződve arról, hogy törvényesen járt el, amikor Kiššt áthelyezte az ÚHCP besztercebányai részlegére, ezért bízik abban, hogy sikeres lesz a fellebbezésük.

Šutaj Eštok

Fenyegetés?

Šutaj Eštok továbbá érdekes véletlennek nevezte, hogy Kišš védőügyvédjének, Peter Kubinának egy korábbi évfolyamtársa, Michal Kubiš hozott döntést az ügyben, arra utalva, hogy az ítélethirdetéskor akár elfogult is lehetett. Megjegyezte, ha a megyei bíróság elfogadja a fellebbezésüket, tehát elismeri, hogy az említett bíró túllépte a hatáskörét, azt is fontolgatja, hogy fegyelmi eljárást kezdeményeznek ellene. Ez ugyan az igazságügyi miniszter hatáskörébe tartozik, de Šutaj Eštok jelezte, már egyeztetnek Boris Suskóval, a Smer által jelölt tárcavezetővel.

Kubina a Denník N napilap információi szerint csak akkor tudta meg a döntést hozó bíró nevét, miután kézhez kapta a hivatalos értesítést az ítéletről. Állítása szerint nem emlékszik minden korábbi évfolyamtársa nevére, különösen nem azokra, akikkel szinte semmilyen kapcsolatot sem ápolt. Hozzátette, a jogi tanulmányai mintegy 18 évvel ezelőtt értek véget.

„Fel sem ismerném az utcán”

– jelentette ki. Šutaj Eštok fegyelmi eljárással kapcsolatos kijelentéseit pedig durva fenyegetésként értelmezte.

Michal Kubiš szintén megerősítette, hogy a jogi egyetem elvégzése óta semmilyen kapcsolatban nem állt Kubinával. Hangsúlyozta, nem lépte túl a hatáskörét azzal, hogy a városi bíróság alkalmazottjaként hozott ítéletet az ügyben. Állítja, csakis a törvénnyel összhangban cselekedett, minden más „külső behatást” elutasít. A lehetséges fegyelmi eljárást nem akarta kommentálni, mindössze annyit fűzött hozzá, hogy a sokéves pályafutása alatt még egyszer sem érték ilyen vádak.

Elmaradt a bizottság

A belügyminiszternek pénteken a parlament alkotmányjogi bizottsága előtt kellett volna válaszolnia a képviselők kérdésére. Šutaj Eštok meg is jelent, csakúgy, mint Kubina és Dlugošová, az ülés azonban elmaradt, mivel a kormánykoalíció képviselői nem jelentek meg, így a bizottság nem volt határozatképes.

Ezzel kapcsolatban a tárcavezető úgy fogalmazott, tiszteletben tartja a képviselők döntését.

„Mivel meghívást kaptam, felkészültem és eljöttem. Nem gondolnám, hogy az alkotmányjogi bizottságnak ebben a tekintetben bármilyen hatásköre lenne, de tiszteletben tartom, hogy a kormány alá van rendelve a parlamentnek”

– jelentette ki.

Ondrej Dostál (SaS) jelezte, ismét indítványozni fogja az alkotmányjogi bizottság összehívását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?