<p>Egy kis újévi lazasággal elmondható, hogy a 2012-es év legjobb híre az volt, hogy elkerült bennünket a világvége. Ismét beigazolódott, nem kell minden hírnek bedőlni, még ha néha olyan jól is esik. Az elmúlt év elején megteltek a szlovákiai városok terei. Az eddigi legnagyobb korrupciós botrány, a Gorilla-ügy tízezreket vitt az utcákra. Néhányszor személyesen is részt vettem a megmozdulásokon. A tömegben állva nem gondoltam volna, hogy ez a mozgalom ilyen gyorsan kifullad. Berényi József írása.</p>
Világvége helyett újrakezdés
A közélet tisztasága pedig igencsak megkívánta volna, hogy ne haljon hamvába.
Az év elején szembesülhettünk a népszámlálás eredményeivel. Húsz év alatt száztízezerrel lettünk kevesebben. Ezt nem szabad elbagatellizálni, szőnyeg alá söpörni. Minden tevékenységünkkel azt kell szolgálni, hogy a folyamat megváltozzon. Innentől minden nyilatkozat, politikai szlogen, szóljon akár az együttműködés hangzatos üzenetéről, üres, ha nem társul hozzá a magyarság megmaradásához szükséges cselekvéssorozat megvalósítása.
Robert Fico nagyarányú győzelme hosszú időre meghatározza az ország irányultságát. Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a Smer százezerrel több szavazatot kapott a magyarlakta járásokban, mint két éve. A kormányzat nem találja a gazdasági válság kezelésének megfelelő eszközeit, de Robert Fico nyugodtan ülhet a székében. A jobboldali ellenzék ugyanis nagyon rossz állapotban van. A többéves tradíciókkal rendelkező pártok (SDKÚ, KDH és a hozzájuk csapódó Most-Híd), valamint a populista Matovič-féle OĽaNO, illetve az SaS versenye a Smernek kedvez.
Az MKP bár nem jutott a parlamentbe, megőrizte egységét, nem hagyta el sorainkat szinte senki, közgyűléseink igazolták: programunknak, felvállalt értékeinknek köszönhetően továbbra is számolni kell velünk, hatékonyan bele fogunk szólni a megyei, helyi, majd európai parlamenti és elnökválasztásba. Megváltozott a nevünk, s a pártban megalakult a keresztény platform. Az internetes bejelentkezési lehetőségnek köszönhetően érdekes személyek csatlakoztak hozzánk.
A nyáron újra jó volt magyarnak lenni. Az olimpián a magyar sportolók nagy örömet szereztek mindnyájunknak. Ezúton is köszönet érte! Szeptemberben az MKP a Szlovákia Magyarok Kerekasztalával és a Most-Híddal aláírt egy dokumentumot: „A szlovákiai magyarok megmaradásának és fejlődésének alapfeltételei”-t. Az ún. nemzeti minimum kimondja, hogy a Szlovákiában élő magyarság a magyar nemzet része. A felek felvállalják a nyelvi egyenjogúság, a kulturális és oktatásügyi kisebbségi önkormányzat létrehozásának szükségességét, kimondjuk a természetes régiók területi önkormányzatiságának jogos igényét is. A „nemzeti minimum” üzenete az is, hogy az együttműködés ne a puszta mandátumszerzésen alapuljon. Intő jelként kezeljük viszont, hogy az aláírás óta a dokumentummal csak az MKP foglalkozik érdemben. Kimondtuk, csak olyan szlovák köztársaságielnök-jelöltet tudunk támogatni, aki felvállalja a „nemzeti minimumot”. Mi nem azért fogadtuk el a dokumentumhoz való csatlakozást, hogy villogjunk a médiában, vagy igazoljuk magyar elkötelezettségünket, hanem hogy erőt demonstráljunk a szlovák társadalom felé és napirenden tartsuk a magyarság gyarapodásának témáit. A szlovák politika levette napirendjéről az ún. magyar kérdéseket. A népszámlálás eredményei miatt rájöttek, hogy a folyamatok a nemzetállam építésének kedveznek. Elég passzívan hallgatni, már nem kell tenni semmit, hogy a szlovákiai magyarság néhány évtized múlva elfogyjon.
A magyar és a szlovák miniszterelnök, Orbán Viktor és Robert Fico konstruktív párbeszédbe kezdett. Igaz, idáig a gazdasági és szociális együttműködésről esett inkább szó. Mégis, a párbeszéd utat nyithat a megoldatlan kérdések kezeléséhez: kettős állampolgárság, a kollektív bűnösség, a Selye János Egyetem sorsa.
Októberben az európai néppárti kongresszuson elfogadott dokumentum áttörést jelent az európai kisebbségpolitikában. Az Európai Néppárt az MKP, az RMDSZ és a Fidesz javaslatára külön jogalkotást kezdeményez az európai őshonos kisebbségek jogairól, így komoly lehetőség nyílik arra, hogy az EU nemzeti közösségeket érintő jogvédelme megvalósuljon. Ezért is rendkívül fontos, hogy 2014-ben sikeresek legyünk az európai parlamenti választásokon. Köszönhetően politikai megosztottságunknak, a nemzetközi szervezetek korábban nem tapasztalt passzivitásának és (valljuk be) a szlovák politika és diplomácia erejének, ma a felvidéki magyarság érdekképviselete gyengébb, mint volt. Ezért a 2013-as évnek valóban az összefogásról kell szólnia. Azt viszont csak kialakítani, és nem kierőszakolni lehet. Egy MKP–Most-Híd-koalíció a második legjobb eredményt érhette volna el a parlamenti választásokon, ha javaslatunkat nem utasítják vissza. A megyei választásokon újra kísérletet teszünk, hogy ahol kell, megtaláljuk az együttműködés leghatékonyabb formáit. Mindenki tudatosítja, a tét nagy.
A szerző az MKP elnöke
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.