Budapest/Bukarest. Orbán Viktor magyar és Adrian Nastase román miniszterelnök szombaton Budapesten aláírta a két kormány közötti egyetértési nyilatkozatot a kedvezménytörvényről és a kétoldalú együttműködés kérdéseiről.
Vélemények a magyar–román megállapodásról
Budapest/Bukarest. Orbán Viktor magyar és Adrian Nastase román miniszterelnök szombaton Budapesten aláírta a két kormány közötti egyetértési nyilatkozatot a kedvezménytörvényről és a kétoldalú együttműködés kérdéseiről. A felek nyilatkozatukban egyetértettek abban, hogy sikerült megnyugtatóan rendezni a felvetődött román aggályokat.
Az aláírás után Orbán Viktor sikeresnek, Medgyessy Péter, az MSZP miniszterelnök-jelöltje viszont döbbenetesnek ítélte a megállapodást. Eszerint ugyanis nem csak romániai magyarok, hanem minden román állampolgár szabadon vállalhat majd munkát Magyarországon 3 hónapra, amit 6 hónappal meg lehet hosszabbítani. A státustörvénnyel szemben Romániának már a kezdet kezdetén fenntartásai voltak, mondván: a magyar kormány hátrányosan különbözteti meg a romániai románokat azzal, hogy a magyar nemzetiségű állampolgároknak kedvezményeket nyújt, például a munkavállalás terén. Medgyessy Péter szerint a megállapodásnak súlyos következménye lehet, s véleményét Adrian Nastaseval is közölte szombati budapesti találkozójukon. Medgyessy arra alapozza aggodalmát, mi lesz, ha más szomszédos országok is ilyen igénnyel állnak elő? Kérdésesnek nevezte, hogy a Magyarországon alkalmi és idénymunkából élő félmillió ember talál-e majd munkát a kedvezményes munkavállalásról szóló szabályok életbe lépése után. Véleménye szerint kaotikus állapotok alakulhatnak ki a feketemunka ellenőrizhetősége terén. Orbán Viktor miniszterelnök szerint viszont a két kormány közötti konfliktust csak így tudták megoldani. „A külföldről érkező munkáltatása a munkaadókra tartozik, ez a piacra tartozik” – hangsúlyozta. Ezzel szemben az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke is úgy ítéli meg, hogy a kormány lépése rontja a hazai munkavállalók esélyét. „A románoknak ez óriási lehetőség a magyar munkavállalók rovására. Felmérések szerint ma Magyarországon 600 ezer ember él alkalmi és idénymunkából” – tette hozzá Borsik János elnök. (m, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.