<p>Parlamenti választások lesznek vasárnap Oroszországban, s nem kérdés, hogy a szavazást a hatalom pártja, az Egységes Oroszország nyeri.</p>
Vasárnap választ Oroszország
Az Állami Duma (alsóház) összetételét meghatározó választás kampánya pénteken az utolsó televíziós vitákkal ér véget, ezekben azonban az Egységes Oroszország (JR) hagyományosan nem vesz részt. Politikai reklámjaiban a Kreml pártja az eredményekre fektette a hangsúlyt. Bizakodó, nyugalmat sugárzó, stabilitást és biztos jövőt kilátásba helyező ígéreteivel szemben az ellenzéki pártok a korrupcióra, a szegénységre, a bűnözésre, a kilátástalanságra hívták fel a figyelmet.
A hatalom pártján kívül a Liberális Demokrata Párt, a Kommunista Párt, az Igazságos Oroszország, az Orosz Hazafiak, az Alma párt és a Jobb Ügy párt indulhatott a választásokon. Velük együtt számos társadalmi szervezet is kifogásolta, hogy a hatalom a kampány során visszaélt adminisztratív lehetőségeivel, a kormányzati eszközökkel.
A JR államfőjelöltje, Vlagyimir Putyin jelenlegi kormányfő és a listavezető államfő, egyben leendő miniszterelnök Dmitrij Medvegyev egymással karöltve kampányoltak. Pénteki televíziós beszédében Medvegyev arra szólította fel a lakosságot, hogy ne sajnáljanak egy órát arra, hogy felelős politikusokkal működőképes parlament jöjjön létre az Oroszországi Föderációban.
A kérdés persze nem az, hogy a hatalmi párt győz-e a választásokon, csak az, hogy milyen arányban. Előzetes felmérések szerint elképzelhető, hogy a JR-nek nem lesz alkotmányozó, kétharmados többsége a 450 fős dumában, ahol a mostani ciklusban 315 hellyel rendelkezett.
Társadalomtudósok, politológusok szerint a vasárnapi választásokon 58-60 százalék körüli részvétel várható. Borúlátóbb vélekedések szerint az oroszok csalódottak, nem hisznek abban, hogy változhat a helyzet az országban, ezért kevesebben fognak szavazni. A REN kereskedelmi televízió csütörtöki adásában megkérdezettek döntő többsége - főként fiatalok - távolmaradásukról nyilatkoztak. Az idősebb generáció tudatosabb, megbízhatóbb szavazónak minősül.
A Vedomosztyi című politikai napilap szerint az oroszok majdnem fele úgy véli, hogy a választások eredménye előre el van döntve. A független lap elemzője szerint az orosz választási rendszer elmúlt tíz évben lezajlott átalakítása azt célozta, hogy csökkentsék a választások és az abban részt vevő független jelöltek számát. Így ma egyéni jelöltekre nem, csak pártlistákra lehet szavazni. A parlamentbe jutási küszöböt 7 százalékra emelték, de csak azok a pártok indulhatnak, amelyeknek legalább 50 ezres tagságuk van. Tilos a pártoknak választási blokkba tömörülni és más politikai erő képviselőjét a listájukra felvenni.
"Mindenki ellen" nem lehet voksolni, a televízióban pedig tilos az ellenagitáció. Az állami tisztviselőknek nem kellett szabadságot kivenniük a kampány idejére, így feladatuk ellátása közben is agitálhattak - sorolta kifogásait a Vedomosztyi.
Az ellenzéki pártok és számos társadalmi szervezet mellett külföldi megfigyelők is aggódnak a vasárnapi választások tisztasága miatt. Úgy vélik, hogy főként a lakóhelytől távoli tömeges szavazás adhat lehetőséget csalásokra. Sokakat arról győzködnek, hogy vegyék fel az erre jogosító igazolást akkor is, ha egyébként lakóhelyükön szavaznának. A Vedomosztyiban közölt adatok szerint az központi választási bizottság 2,6 millió ilyen igazoló nyomtatványt készített elő. A választási bizottságok úgymond "tartalékot képeznek", hogy legyen eszközük a szavazati arányok korrigálására - vélekedett a Vedomosztyi által megkérdezett politológus.
A Golosz nevű civil szervezet szerint attól is tartani lehet, hogy akadályozni fogják a választási megfigyelőket a szavazás ellenőrzésében. A központi választási bizottság közel 700 nemzetközi és összesen több mint félmillió helyi megfigyelőt akkreditált.
A sajtó munkáját szigorúan szabályozzák az orosz törvények, s erre hivatkozva az újságírók választások alatti munkáját szintén megnehezíthetik - figyelmeztetett a kampány során jelzett szabálytalanságokat az interneten összegyűjtő Golosz. A csoport ellen a választási és a sajtótörvény megsértésére hivatkozva a napokban tettek feljelentést az Egységes Oroszország parlamenti képviselői. Ha az ügyészség helyt ad panaszuknak, a Goloszt és lapjának munkatársait kitilthatják a választásokról.
A központi választási bizottság formálisan független: a duma, a szenátus és az elnök által delegált öt-öt főből áll. A törvényhozás alsóháza által jelölt öt tagból csak ketten tartoznak a JR-hez, ugyanakkor az államfő, aki a párt listáját vezeti, szintén öt jelöltet küldhetett a testületbe - írja a Vedomosztyi.
Mindezek ellenére az Egységes Oroszország párt várható győzelme "pirruszi" lehet - vélekednek a Vedomosztyi által idézett "Az orosz politikai rendszer átalakulásának mozgatóerői és kilátásai" című tanulmány szerzői, a Stratégiai Fejlesztési Központ nevű kutatóintézet munkatársai.
Véleményük szerint a kormányzópártra leadott szavazatok 70 százaléka nagy valószínűséggel nem a párt - egyébként számottevően csökkenő - népszerűségének, hanem a választási visszaélések összességének lesz tulajdonítható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.