Martina Lubyová
Változhat az iskolák finanszírozása
Ismét terítékre kerülhet az iskolák osztályalapú finanszírozási modellje. Az ellenzék azonban az iskolahálózat racionalizációját tartja elengedhetetlen lépésnek.
Mérlegeli az iskolák finanszírozási rendszerének módosítását Martina Lubyová (SNS-jelölt) – az oktatási miniszter erről a köztévé hétvégi vitaműsorában beszélt.
Jelenleg az oktatási intézmények a diákok száma után kapnak támogatást, úgynevezett fejpénzt. A tárcavezető szerint ez azt eredményezi, hogy az iskolák a felvételi helyett toborozzák a diákokat. „Véleményünk szerint ez káros, ezért a diákok száma mellé egy újabb paramétert is be kellene iktatni a rendszerbe” – érvelt a miniszter. Lubyová szerint előnyösebb volna, ha az iskolák az osztályok száma alapján kapnák meg az anyagiakat, vagyis, ha az úgynevezett osztályfinanszírozás modelljére térnénk át. A miniszter konkrétumokról nem beszélt, állítja, hogy előbb ismernie kell a pontos számokat.
Vitapartnere, Martin Poliačik (Progresszív Szlovákia) parlamenti képviselő elismerte, hogy vannak hiányosságai a jelenlegi finanszírozási rendszernek, ugyanakkor szerinte a hazai oktatásügynek súlyosabb problémái vannak. „Az iskolahálózat racionalizációja, mely máig nem ment végbe, fontosabb feladat. Rengeteg kisiskola van a hálózatban, melyek fenntartása anyagi szempontból nagyon költséges” – mondta az ellenzéki képviselő, aki szerint első lépésként valóban szükség van a számadatokra, ám ezeket már korábban be kellett volna gyűjtenie a tárcának. Martina Lubyová megvédte a kisiskolákat, elismerte, hogy az iskolahálózat racionalizációjával valóban anyagiakat spórolna meg a tárca, de negatív hatásai lennének a kisebb településeken élő szülőkre, akiknek utaztatniuk kellene gyermekeiket. Arra is emlékeztetett, hogy a felmérések alapján a kisiskolák diákjainak teljesítménye nem marad teljes szervezettségű iskolák diákjaiétól.
Az iskolák finanszírozását szabályzó törvényt egyébként tavaly tavasszal nyitotta meg az akkor még Peter Plavčan (SNS-jelölt) vezette oktatási tárca. Az akkori vezetés gyakorlatilag kategorikusan elvetette az osztályalapú finanszírozás bevezetésének még a gondolatát is. Ez a modell egyébként a nemzetiségi iskolák számára sem biztos, hogy kedvező lenne.
A miniszter arról is beszélt, hogy a pedagógusok 10%-os béremelési javaslatát, melyről decemberig kellene aláírni a kollektív szerződést, még nem terjesztette az érdekegyeztető tanács elé. A miniszter még tárgyalni akar a részletekről a kormánnyal. „Azért egyeztetünk ilyen hosszan, mert nagyon sok embert érint az emelés” – magyarázta Lubyová. (TASR, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.