<p>2000 óta nem volt annyi bankrablás egy naptári évben sem, mint az idei év első 11 hónapjában. Már 35 bankot raboltak ki, ez 12-vel több, mint az egész előző évben, tehát a bankrablások tekintetében az idei rekordév lesz. Az okok közt szerepel a gazdasági válság is.</p>
Válság idején több a bankrablás
A rendőrségnek az esetek felét sikerül felderítenie, tehát a bankrablónak gyakorlatilag 50 százalékos esélye van: vagy elkapják, vagy nem. Ez sok bűnöző számára csábító lehet, ám a hatóságok azt állítják, hogy az alacsony felderítési mutató miatt a bankok is hibáztathatók.
Eddig 2006 volt a rekordév, amikor 29 bankot raboltak ki. Idén novemberig a rendőrség legalább arra hivatkozhatott, hogy a bankrablóknak csak kisebb összegeket sikerült megkaparintaniuk (a keletkezett kár az elmúlt hét évben a legalacsonyabb), aztán hirtelen megugrott a kárösszeg, amikor egy bankból több mint 60 ezer eurót zsákmányoltak.
A hatóságok szerint a szlovák rablók külföldön is próbálkoznak. Áprilisban a Pozsonyhoz közeli osztrák Wolfsthal egyik bankját szlovák elkövető rabolta ki. Az Oe24.at hírportál szerint németül beszélt, de szlovák akcentussal. „Vélhetőleg közvetlenül a rablás után sikerült Szlovákiába menekülnie, a város csak négy kilométerre van a határtól” – írta a portál.
A hatóságok szerint a bankrablások megszaporodásának oka az alacsony életszínvonal, a gazdasági válság, az elkövetők komoly anyagi gondjai. „Több tettes vallomásából az derül ki, hogy az indíték a rossz anyagi helyzet volt. A gazdasági válság következtében elveszítette állását, vagy más okból került néhéz anyagi helyzetbe” – nyilatkozta Jana Dobiášová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Több elkövetőnek jelzáloghitele törlesztésére kellett volna a pénz.
Egyre agresszívabb elkövetők
További megdöbbentő statisztikai adat, hogy a bankrablások számának növekedésével arányosan nő az elkövetők agresszivitása. Az előző években alig történt személyi sérülés a bankrablások során, a legsúlyosabb eset egy biztonsági őr ujjának leharapása volt 2006-ban. Most viszont a tettesek már nem haboznak lőfegyvert használni. Májusban egy 66 éves banki biztonsági őrt lőttek le Malackán, novemberben pedig egy banki alkalmazottat sebesített meg lőfegyverével egy bankrabló, akit azóta is keres a rendőrség.
Megelőzés helyett felderítés
Miután 2004-ben megszaporodtak a bankrablások, az akkori belügyminiszter, Vladimír Palko elrendelte, hogy rendőrök posztoljanak a kockázatosnak minősített bankok környékén azokban az órákban, amikor a legtöbb bankrablást elkövetik. Ez hozzájárult az esetek számának csökkenéséhez, de a bankokat őrző egyenruhások máshol hiányoztak, ezért négy év után ismét változott a stratégia: a megelőzés helyett a felderítésen van a hangsúly – ami most, mint tudjuk, 50 százalékos.
Kockázatos takarékoskodás
A rendőrség nincs könnyű dolga. Néhány bank egyes fiókok esetében a biztonságon spórol, ezért nem mindegyik van rákapcsolva a rendőrséget riasztó biztonsági rendszerre. Ezért tíz percig is eltart, míg a rablás híre eljut a rendőrséghez – s ez elég, hogy a tettes a zsákmánnyal együtt elmeneküljön.
Ráadásul a biztonsági kamerarendszer felvételeivel sem megy sokra a rendőrség. Elég, ha az elkövető eltakarja az arcát, sok bankban ráadásul csak a plafonra szereltek kamerákat, így az elkövető arcáról nincs használható felvétel. Csak elvétve akad olyan bankfiók, ahol a falra erősítették a kamerát, és a bank bejáratának környéke is be van kamerázva. Nemrég ennek köszönhetően sikerült felvételt készíteni egy elkövetőről, amikor a bank előtt éppen a fejére húzott egy állarcot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.