Szlovákia meghátrált, Magyarország vétózott - nincs közös uniós állásfoglalás Ukrajna kapcsán (TASR-felvétel)
Uniós csúcs – magyar vétó, közös fegyverkezés

Kiszámítható vége lett a csütörtöki rendkívüli uniós csúcsnak: a magyar vétó miatt csak 26 tagország állt Ukrajna mögé, a fegyverkezési programot egyhangúlag megszavazták. Robert Fico csak lebegtette a vétóját, beállt a többség mögé.
A rendkívüli találkozó forgatókönyvét bizonyos értelemben borítékolni lehetett: Magyarország és Szlovákia esetleges vétója miatt látszott, hogy egységes álláspontot nem fogadhat el a szervezet. Miközben kritikus a nemzetközi helyzet: az Egyesült Államok és Ukrajna kapcsolatának gyors elmérgesedése miatt gyors lépésekre volt szükség, rohamléptekben elindult a vezető európai államok szervezkedése, hogy alternatívát tudjanak nyújtani Kijevnek. Emellett az Európai Uniónak gyors választ kellett adnia arra a kérdésre is, mit tesz a saját biztonságával.
A csúcs után végül mindenki elégedett lehetett: az EU Orbán Viktoron túl egységesnek bizonyult az Ukrajna mögött felsorakozásban, a magyar kormányfő ismét egy kemény szimbolikus jelzést küldött, Robert Fico győzelemként értékelte Szlovákia besorolódását, valamint az összes miniszterelnök rábólintott a közös fegyverkezésre.
Miként döntött az Unió?
A magyar vétó az úgynevezett uniós következtetést torpedózta meg – ez az a közös írásbeli dokumentum, amit a hasonló ülések után kiadnak és az egész Unió álláspontját jelképezi. Az EU vezetői előre készültek Orbán lépésére: egyszerűen megkerülték a magyar álláspontot és 26 tagállam nevében adták ki a dokumentumot. A magyar vétó új szintet jelent az Unió Ukrajna-politikájának egységében, korábban ugyanis, ha csak szimbolikusan is, az EU mindig támogatta Ukrajnát a szavak szintjén.
A huszonhatok dokumentuma általánosan, kötelezettségvállalás nélkül fogalmaz a Kijevnek nyújtott segítségről – megemlítve nem csak a politikai és diplomáciai, hanem a katonai segítségnyújtást is. A vétó miatt függőben maradt, kaphat-e Ukrajna bármiféle uniós katonai segélycsomagot: elméletileg erre csak a szabályozásokat megkerülve adódna lehetőség, de az is elképzelhető és valószínű, hogy az egyes tagországok saját hatáskörben döntenek a kérdésben, a saját forrásaikat felhasználva. A csonka állásfoglalásban szerepel továbbá az is, hogy az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokat Kijev és az Európai Unió bevonásával szükséges lefolytatni.
Ennél a megnyilvánulásnál egy fokkal konkrétabb az a fegyverkezési csomag, amelyet az EU a tagállamok felfegyverzésére fordíthat majd. A kezdeményezéssel minden kormányfő egyetértett, beleértve Orbán Viktort és Robert Ficót is: a dokumentumban tudatosítják az orosz agresszió jelentette veszélyt és megbízzák az Európai Bizottságot, hogy teremtse meg a védelmi kapacitások növelésének anyagi feltételeit.
Mivel az EU tagállamainak költségvetésébe a védelmi kiadásnövelés nehezen fér bele, ez két módon történhet: egy közös, 150 milliárd eurós hitellel, valamint a katonai túlköltekezésre vonatkozó pénzügyi szabályok lazításával. Ursula von der Leyen EB-elnök szerint összesen 800 milliárd eurónak megfelelő tőkét tudnak bevonni a katonai kiadásokba, a pontos terv a hónap folyamán később készül el.
Fico: "óriási siker"
Robert Fico miniszterelnök egy sajtótájékoztatón értékelte a fejleményeket, elmondása szerint a médiában „hazugságok sora” jelent meg arról, mit jelentenek az elfogadott pontok. A kormányfő szerint az álláspontja milliméterre megegyezett azzal, amire az ügyben illetékes parlamenti bizottság megbízta.
Nem adunk pénzt a háború folytatására, nem adunk ingyen katonai felszerelést
– mondta el Fico az újságíróknak. Az „ingyen” kitételt magyarázhatja, hogy Szlovákia üzleti alapon a későbbiekben is Ukrajna beszállítója maradhat.
Fico szerint „óriási siker”, hogy az Európai Tanácsra nyomást tudtak gyakorolni a gázszolgáltatás ügyében és megjelent az állásfoglalásban a tranzitra vonatkozó rész. Problémának nevezte ugyanis, hogy jelenleg fordított irányban zajlik, Ukrajna felé irányul a gázszolgáltatás, a lépés ugyanis leüríti az európai tározókat és a versenyképességre is hat, mennyire megemeli a gázárakat a kontinensen. Fico ugyanúgy „brutális győzelemként” értékelné, ha az uniós alapok forrásainak elköltése rugalmasabbá válna, azt pedig jogosnak látja, hogy az Uniónak be kell biztosítania a saját önvédelmét.
Az ellenzéki Progresszív Szlovákia más véleményen van: Michal Šimečka pártelnök szerint Fico hetekig fenyegetett vétóval, végül azonban beleegyezett mindenbe és nem ért el semmit. Šimečka szerint azt látjuk, hogy a szlovák külpolitika irányt veszített, maga az ország pedig izolálódott és elveszítette a befolyását.
Ivan Korčok külügyminiszter szerint Fico győzelme csak színjáték az állampolgárok számára, a politikus a harcos brüsszeli kormányfő illúzióját teremtette meg.
Az ukrajnai tervezetet egyedüliként megvétózó Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott interjújában magyarázta el a saját álláspontját. Szerinte az USA által vezetett békepárt és az EU további 26 tagállama között zajlik vita a háborúról és a békérő. A magyar kormányfő szerint az uniós álláspontnak Ukrajna támogatásáról nincs érdemi alapja, mivel a háború finanszírozása anyagilag igényes, hamarosan pedig kiderül, hogy az EU-nak sincsenek anyagi forrásai ehhez a lépéshez.
António Costa, az Európai Tanács vezetője szerint Európa számára meghatározó pillanatot hozott a tanácskozás és a magyar vétó ellenére is megmutatkozott, hogy az uniós támogatás megingathatatlan.
Fico az ukránokat pártolja?
A szlovákiai magyar politikusok közül Gyimesi György szólalt meg elsőként Robert Fico tájékoztatójával kapcsolatban. Gyimesi közösség oldalán azzal vádolta a szlovák kormányfőt, hogy nem tartotta magát eredeti kijelentésihez. A Magyar Szövetség korábbi alelnöke „ukránbarátnak” nevezte Ficót, akinek szerinte példát kellene vennie a magyar miniszterelnökről, Orbán Viktorról.
Nem Gyimesi György az egyetlen, aki Orbán Viktor viselkedését dicséri. Az SNS vezetője, Andrej Danko péntek délutáni sajtótájékoztatóján kijelentette, éri, hogy a szlovák kormányfő nem haragíthatja magára az Európai Unió vezető tisztviselőit, ha hozzá szeretne jutni az uniós forrásokhoz, ő azonban azt preferálta volna, hogy Fico Orbánhoz hasonlóan vétózzon.
Addig leszek ennek a kormánynak a tagja, amíg az első szlovákiai katona be nem teszi a lábát Ukrajna területére
– jelentette ki Andrej Danko annak ellenére, hogy hasonló tervek nincsenek is a napirenden. Az ukrán elnököt, Volodimir Zelenszkijt „tréningruhás fickónak nevezte”, majd a belpolitikai kérdésekről is szót ejtett.
Danko szerint a jelenlegi kormányt egy csettintés alatt szétverhetnék, de ő harcolni kíván a Robert Fico vezette kabinetért. A nemes célt pedig annak ellenére sem adja fel, hogy a szívének kedves tárca vezetését Rudolf Huliak vette át.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.