Pellegrini a kinevezése napján járt először Brüsszelben kormányfőként
Uniós agrártámogatások: Szlovákia elvesztette jó hírnevét
Eddig egyetlenegy cent agrárdotációt sem állított le az Európai Unió Szlovákia esetében, az uniós hatóságok viszont hatalmas erőbevetéssel vizsgálják az eddig elosztott támogatásokat – közölte Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke.
Miután kiderült, hogy a Smer volt parlamenti képviselője, Ľubica Rošková cége parkolóra, leszállópályára vagy idegen tulajdonban levő telkekre is kapott agrárdotációt, az unió elkezdett foglalkozni az agrártámogatások elosztásával.
Brüsszeli sokk
A bizottság alelnöke szerint az, hogy Szlovákiában felmerült az agrárdotációkkal való visszaélések gyanúja, sokkolta az illetékeseket Brüsszelben. „Különösen azért, mert ami az agrártámogatások merítését illeti, Szlovákia az unióban az élvonalba tartozott” – mondta Šefčovič azzal, hogy míg Szlovákiában az agrártámogatásokra benyújtott pályázatoknál a hibaszázalék egy százalék körül mozgott, addig Franciaországban ez az érték túllépte a tíz százalékot. Az agrárdotációk gyanús elosztását jelenleg az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálja, ám a nyomozás eddigi eredményeiről nem adnak tájékoztatást. Ha a visszaélések bebizonyosodnak, Szlovákia több millió euró uniós támogatástól is eleshet.
Pellegrini nehéz napja
Az agrártámadások körüli botrány lesz az egyik fő témája Peter Pellegrini (Smer) kormányfő első hivatalos látogatásának Brüsszelben csütörtökön. Pellegrinit Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke és Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is fogadja.
Pellegrini brüsszeli bemutatkozása viszont nem lesz könnyű, hiszen azon túl, hogy biztosítania kell uniós partnereit arról, hogy Szlovákia mindent elkövet Ján Kuciak újságíró és barátnője meggyilkolásának kivizsgálásáért, arra a kérdésre is választ kell adnia, hogy szövetségeseként tekinthet-e még Brüsszel Pozsonyra. Különösen a Smer képviselőinek azon kijelentései után, hogy a szlovákiai kormányellenes tüntetések hátterében Soros György állhat. Ehhez a retorikához eddig a közös uniós politikától egyre inkább eltávolodó magyar kormányképviselőktől voltak hozzászokva. „Brüsszelnek rendkívüli módon kell ebben a régióban egy uniópárti ország” – állítja Šefčovič.
Demecs Péter, Brüsszel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.