A gazdák szerint ilyen nehéz körülmények között képtelenség hatékony mezőgazdasági termelést folytatni
Míg a külföldiek tulajdonában levő nagy agrárcégek – sok esetben rendkívül gyanús körülmények között – több millió eurós támogatásokban részesülnek, a hazai fiatal gazdáknak alig jut valami a dotációkból.
A mezőgazdaságban dolgozók átlagéletkora Szlovákiában 60 év körül mozog, ezt maga Gabriela Matečná földművelésügyi miniszter is több fórumon hangoztatta, hozzáfűzve, hogy az ágazatnak égető szüksége van a fiatal szakemberekre és munkaerőre. Tény, hogy a fiatalokat nem vonzza különösebben sem a növénytermesztés, sem az állattenyésztés, az is igaz azonban, hogy az állam is rendkívül keveset tesz azért, hogy kedvet csináljon a fiataloknak a gazdálkodáshoz.
Késik a támogatás
A többi uniós tagállammal ellentétben Szlovákiában csak a 2014–2020-as vidékfejlesztési koncepcióba került be az Ifjú gazda program, de annak gyakorlati megvalósítása egyelőre várat magára. Milan Jurky, a Fiatal Gazdák Szlovákiai Szövetségének elnöke szerint az Ifjú gazda program tulajdonképpen egy kötelező uniós projekt alapján iktatták be a szlovákiai vidékfejlesztési programba. „A kezdetektől fogva egy feleslegesen bonyolított rendszerről volt szó. Minden bizonnyal a legbonyolultabb ifjúgazda-támogatási rendszere éppen Szlovákiának van, ráadásul két évvel a felhívás meghirdetése után tudtuk meg, hogy a programot meg akarják szüntetni. Ezt szerencsére sikerült megakadályoznunk. Számoltunk azzal, hogy a felhívást 2015 júliusában teszik közzé, és reménykedtünk abban, hogy 2017-ben az Agrárkifizető Ügynökség elkezdi folyósítani a támogatást a fiatal gazdáknak. De nem így lett” – erősítette meg Jurky.
Kevesen jutnak pénzhez
Szlovákiában 18 ezer farmot és 15 ezer méhészt jegyeznek a támogatást igénylők listáján. A 2014–2020-as vidékfejlesztési program időszakára lebontva az állam 330 gazdának hirdetett meg támogatást, fejenként 15 ezer eurós tételben. A támogatási program értelmében a dotációt két részletben folyósítják, ami már magában több kérelmezőnek nem felel meg. Nem beszélve arról, hogy 2018-at írunk – és máig csak néhány kérelmező számlájára futott be a pénz. „Egyesek jelezték, hogy már kaptak támogatást, viszont jóval többen vannak azok, akik például tavaly ősszel nyújtották be kérvényüket az Agrárkifizető Ügynökséghez, s a mai napig még csak választ sem kaptak” – mondta lapunknak Pém Bálint, a Fiatal Gazdák Szlovákiai Szövetségének korábbi elnöke.
Átverték a gazdákat
A bürokrácia ebben az ágazatban is könyörtelen. A gazdák között akadtak olyanok, akik megkapták a hivatalos értesítést arról, hogy elfogadták a tervezetüket, munkához láthatnak, érkezik a támogatás. Másokat először csak szóban értesítettek, hogy minden rendben, lehet termelni. Sokan neki is láttak a munkának, és csak ezt követően adták a tudtukra, hogy mégsem kapnak pénzt. „Szinte naponta hívnak bennünket a fiatal gazdák, hogy mire számíthatnak. Júliusban már három éve lesz annak, hogy a minisztérium közzétette a felhívást, a beígért pénzinjekció azonban sehol. Ilyen körülmények között képtelenség hatékony mezőgazdasági termelést folytatni” – tette hozzá Jurky.
15 ezer euró
A Családi Farmok szövetség vezetője, Anna Balková az ifjú gazdák támogatásával kapcsolatban elmondta, hogy nem is érti, kinek címezték a felhívást. „A feltételek ugyanis annyira szűk körre szabottak, hogy azokat rengeteg kérvényező nem képes teljesíteni. 330 kisgazdáról van szó. Szövetségünk nagyon sok kisgazdáról tud, akinek kellene a támogatás, viszont a felhívásban nyilvánosságra hozott feltételeket egyszerűen nem tudja teljesíteni. S a beígért 15 ezer euró? Nem tudom, volt-e kezében számológép annak, aki ezt a tételt meghatározta. A felhívás feltételei között szerepel egyebek mellett az is, hogy a támogatást igénylő gazdának saját magán kívül még legalább két személyt kell alkalmaznia a termelésben. Egy év folyamán a gazda a két alkalmazottnak minimálbérként és járulékokban kifizet vagy 16 ezer eurót. És 15 ezer euróért egy traktort sem vehet” – hangsúlyozta Balková. Az Európai Unióban a fiatal gazdáknak ugyan további támogatást is biztosítanak, mégpedig a hektáronkénti támogatáshoz pótlásként 60 eurót hektáronként. Viszont ez a dotáció legfeljebb 28 hektár területre nyújtható.
Susla Béla
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.