Némelyik fekete besorolású régióban lassacskán megtelnek a Covid-osztályok (illusztrációs felvétel)
Újabb negatív rekord született, vajon meddig tart ki a szlovák egészségügy?
A koronavírus-járvány tavaly márciusi kirobbanása óta még egyszer sem találtak annyi fertőzöttet a PCR-tesztek segítségével, mint szerdán. Ha továbbra is ilyen tempóban telnek meg a kórházi ágyak, pár héten belül ismét a második hullámhoz hasonló állapotok alakulhatnak ki a szlovák egészségügyben.
Szerdán 21705 PCR-tesztet végeztek, és 6713 fertőzöttet azonosítottak. Ez új negatív rekordnak számít, s nemcsak a harmadik hullám tekintetében – 2020 márciusa óta még egyszer sem találtak ennyi új beteget a PCR-tesztekkel 24 óra leforgása alatt. Az eddigi rekordot tavaly, december 30-án jegyezték a második hullám csúcspontján, ekkor 6315 minta volt pozitív.
A tesztek pozitivitási aránya megközelíti a 31 százalékot. Ez azt jelenti, hogy csaknem minden harmadik letesztelt személy fertőzött. A 31 százalékos pozitivitás tízszerese annak az aránynak, amely esetén a járványügyi szakértők még az irányításuk alatt tudják tartani a vírus terjedését.
Mindemellett 26900 antigéntesztet is végeztek, ezekből 1489 lett pozitív, vagyis szerdán összességében 8202 új fertőzöttet találtak.
Közel kétezren kórházban
A fertőzöttek számának növekedésével együtt nő a kórházban kezelt betegek száma is. Jelenleg már 1890 személyt tartanak bent, akiknél kimutatták a megbetegedést. 148-an fekszenek intenzív osztályon, 179-en szorulnak lélegeztetőgépre.
Naponta százával nő az újabb páciensek száma, szerdán például 116 fertőzött került be. A második hullám csúcspontján több mint 4000-en feküdtek kórházban a vírus miatt, és ha továbbra is kitart a jelenlegi tendencia, akkor november végére vagy december elejére ismét elérhetjük ezt az állapotot. Ekkor már több kórházban is megtelnek a Covid-osztályok, így a betegeket kénytelenek más intézményekbe szállítani, ahol még vannak szabad ágyak. Egyre több olyan kórházi osztályt kell átalakítani, amelyek eredetileg nem a koronavírus betegek számára lettek kialakítva, így a nem sürgős beavatkozásokat csúsztatni kell.
Erre már most is akad példa, főként az ország északi területein, ahol a járások többsége már hetek óta fekete besorolású. Ide tartozik például az Ólublói Kórház, amely a nemrég kiadott közleményében bejelentette, kénytelenek elhalasztani a tervezett műtéteket a sebészeti és a szülészeti osztályon, s már csak sürgősségi beavatkozásokat végeznek.
A Covid-osztályok telítettsége csak az egyik probléma, a másik gond, hogy az egyébként is leterhelt egészségügyi személyzet alig győzi ellátni a fertőzötteket. A következő napokban és hetekben minden bizonnyal egyre több kórház fog hasonló problémákkal küzközdni, a Sme napilap értesülései szerint például a turócszentmártoni és a rózsahegyi intézményben is kapacitásbeli gondok adódtak.
Lassú vakcinaprogram
Az egészségügyi minisztérium arról is rendre tájékoztat, hogy a kórházban kezelt fertőzöttek mekkora arányban vannak beoltva. A legfrissebb adatok szerint több mint 79 százalékuk nem számít védettnek, ami azt jelenti, hogy egyáltalán nincsenek beoltva, vagy pedig nem kapták meg mindkét dózist.
A szakértők folyamatosan hangsúlyozzák, hogy az oltás elsősorban nem a megfertőződés, hanem a súlyos lefolyás ellen véd, a kórházi statisztikák pedig alátámasztják, hogy túlnyomó többségben az oltatlanok szorulnak ellátásra. Ennek ellenére a vakcinaprogramban nem látszik jelentősebb javulás. Szerdán például 1317 személy kapta meg az első, 1311 pedig a második dózist. Összesen 2 310 101 személy számít teljesen védettnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.