Újabb gyanús ügy Plavčannál

Pozsony |

<p>Felvetődött a korrupció gyanúja az oktatási minisztériumnak a tudomány és a kutatás támogatására kiírt pályázati felhívása kapcsán. Az egyik sikertelen pályázó ugyanis azt állítja, az általuk benyújtott projekt egyik elbírálója 20%-nyi kenőpénzt kért azért, hogy a pályázat sikeres legyen.&nbsp;</p>

Tovább gyűrűzik az oktatási minisztérium uniós felhívásai kapcsán kirobbant botrány. A tudomány és kutatás támogatására kiírt 300 millió eurós pályázati felhívására a zsolnai Prefa Alfa cég is jelentkezett. A projektet a pozsonyi Műszaki Egyetemmel (STU) közösen nyújtották be. František Zvrškovec, a Prefa Alfa igazgatója a Markíza televíziónak azt állította, hogy a pályázat egyik értékelője, Peter Klamo húszszázaléknyi kenőpénzt kért tőle. A Prefa Alfa és az STU hétmillió euróért pályázott, a projekt az újrahasznosítható energiák tárolásáról szólt. „Klamo úr meglátogatott minket a pályázatok kiértékelésének időszakában, és elmondta, hogy mi az ára a sikeres pályázatnak” – állítja Zvrškovec, aki szerint Klamo 20%-ról beszélt. Ebben az esetben ez 1,4 millió eurót jelent. A Prefa Alfa igazgatója saját bevallása szerint elutasította az ajánlatot, pályázatuk végül nem is volt sikeres. Meggyőződése, hogy azért, mert nem volt hajlandó kenőpénzt fizetni. 

Peter Kalmo a Hegesztési Kutatóintézet kül- és nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója, és valóban részt vett a 300 millió eurós összértékben kiírt felhívásra érkezett pályaművek kiértékelésében. A kenőpénzzel kapcsolatos állításokat elutasítja. „Ez abszolút butaság. Az az úr össze van zavarodva. Zvrškovec úr ellenségeket keres magának, én erről nem tehetek. Kiállok amellett, ahogyan kollégámmal kiértékeltük a projektet. Az értékelés kritériumai egyértelműek voltak, és nem adtak lehetőséget a variálásra” – állította Klamo a Markízának. 

František Zvrškovec a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökséghez (NAKA) fordult, továbbá panasszal élt az oktatási minisztériumhoz tartozó Kutatóügynökségnél is, mely a pályázati felhívást közzétette. A Prefa Alfa azt szeretné, hogy ezúttal független szakértők bevonásával bírálják felül a pályázatukat. Közben az ellenzék arra figyelmeztet, hogy a projektek elbírálásának rendszerét a parlamenti választásokat követően Peter Plavčan (SNS-jelölt) jelenlegi miniszter irányítása alatt úgy módosították, hogy a versenyből kizárhattak olyan pályázatokat, amelyeket el akartak utasítani. Peter Plavčan továbbra is hallgat az uniós pénzek botrányos elosztásáról. Szóvivője útján a kenőpénz gyanújával mindenkit a hatóságokhoz irányított. Az ellenzék már nemcsak a miniszter fejét követeli, hanem azt szeretné, hogy a kormányfő vegye el az SNStől az oktatási tárcát. 

Borul az ég Plavčan minisztériuma felett

Peter Plavčan SNSjelölt oktatási miniszter felelős közvetlenül a 600 millió eurós uniós pályázatok körüli botrányért – állítja az ellenzék, amely már nemcsak a miniszter fejét követeli, hanem azt is, hogy Robert Fico kormányfő vegye el az SNS-től az oktatási tárcát. Fico, Andrej Danko, az SNS elnöke és maga Plavčan is hallgatnak. 

Plavčan nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy a 600 millió euró összértékű uniós pályázati felhívások lebonyolításába nem avatkozott bele. Az oktatási miniszter néhány napja azt állította: „a pályázatok feltételrendszerét a Kutatóügynökség 2015-ben hagyta jóvá.” Veronika Remišová (OĽaNO) viszont bemutatott egy dokumentumot, amely alapján a tárca 2016 májusában, azaz Plavčanirányítása alatt megszüntette elődje, a Juraj Draxler (SNS) által közzétett pályázati felhívást. Ezt a támogatások feltételrendszerének jelentős módosításával indokolták. Május végén a módosított pontozási rendszerrel ismét közzétették a felhívást, ebben a legnagyobb változás az volt, hogy a legszubjektívebb kritérium felső ponthatárát 5-ről 9-re emelték. 

Testre szabott rendszer 

„A választások után módosított pontozási rendszerrel az SNS elutasíthatta azokat a projekteket, amelyeket ki akart zárni a pályázatból” – állítja Remišová, aki szerint Plavčan nem háríthatja a felelősséget a felhívás technikai jellegű lebonyolításáért a tárcához tartozó Kutatóügynökségre sem, mert miután átvette a minisztérium irányítását, első lépéseinek egyike volt, hogy lecserélte az ügynökség igazgatóját. „A jelenlegi igazgató nevéhez az »Elektronikus egészségügy« névre keresztelt projekt fűződik, melyre milliókat költöttünk az uniós alapokból, de máig nem működik – emlékeztetett a képviselő. – Ha tehát az ügynökségnél gondok vannak, azért a minisztert terheli s felelősség, és vállalnia kell a felelősséget” – jegyezte meg Remišová. 

Az oktatási minisztérium két, egyenként 300-300 millió eurós pályázata körüli botrányt a hazai egyetemek rektorainak és a tudományos akadémia elnökének nyílt levele indította el, melyben azt állították, hogy a projektek elbírálására különböző érdekcsoportoknak volt hatása. Ráadásul a projekteket nem az adott szakterülettel foglalkozó értékelők bírálták el. 

Plavčan és Danko hallgat 

Peter Plavčan oktatási miniszter továbbra is hallgat a pályázatokról, és a projekteknél elrendelt vizsgálat lezárásáig így is kíván tenni. A korrupció gyanújával kapcsolatban pedig mindenkit a hatóságokhoz irányít. Ezt a stratégiát választotta Andrej Danko (SNS) pártelnök is, aki ugyancsak hallgat a hetek óta tartó botrányról. 

Smeresek a háttérben 

Veronika Remišová újabb, vitathatóan sikeres pályázatokra hívta fel a figyelmet. A képviselő szerint 7 millió eurót nyert az oktatási tárca felhívásán egy cég, mely egy olyan épületben akar kutató és fejlesztő létesítményt működtetni, melyben korábban szőnyeggyár működött, mára azonban lerobbant, elhagyatott és beázik, vagyis alkalmatlan erre a célra. 

Egy másik győztes pályázat keretében 5 millió euróért számítógépes infrastruktúrát fognak bérelni a közszféra válságmenedzsmentjének tesztelésére. „Nagyon kíváncsi vagyok, ki nyeri meg ezt a közbeszerzési eljárást, mert azt gondolom, ha valaki szeretné kiszipolyozni az uniós forrásokat, ez a rendszer ideális rá” – állítja az ellenzéki képviselő. Remišová két olyan győztes céget is megnevezett – az egyik 6,5 millió eurót nyert –, melyekben korábban Martin Glváč (Smer), a parlament alelnöke érintett volt. Az egyik cég tavaly semmilyen tevékenységet nem folytatott. Glváč elutasítja a vádakat és állítja, hogy 2006 óta nem vállalkozik. 

Fejet és tárcát 

Az ellenzék már gyűjti az aláírásokat Peter Plavčan menesztésére. A botrányt azonban olyan súlyosnak tartják, hogy felszólították Robert Fico kormányfőt, vegye el az SNStől az oktatási tárcát a 600 millió eurós botrány miatt. A felhívásra a kormányhivatal szűkszavúan csak annyit közölt, hogy a kormányfőt az uniós alapok merítésével kapcsolatban nem érdeklik az ellenzék politikai játékai, kizárólag az uniós szervek szakszerű álláspontja. A kormányfő kizárólag az általuk megfogalmazottak alapján dönt a következő lépéseiről. 

Peter Plavčan múlt héten azt állította, felkérte az Európai Bizottságot, hogy bírálja felül a vitatott pályázatokat. (TASR, ie)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?