<p>November közepén ismét a szavazóurnákhoz járulunk, ezúttal a megyei választásokra kerül sor. Többek között erről is tárgyal majd az MKP Országos Tanácsa szombati ülésén, de a tervek szerint megvitatják és elfogadják a több mint két éve ígért stratégiai programot is. Farkas Ivánnal, az Országos Tanács elnökével beszélgettünk a testület szombati ülése előtt.</p>
Új arcokra van szüksége az MKP-nak is
Az ősz egyik vezető politikai témája a megyei önkormányzati választások. Mennyire elégedett az MKP által kötött koalíciókkal, a párt választások előtti pozíciójával?
Pozsony megyében a jobboldali koalícióban indulunk, ami számunkra örvendetes - ilyen formában talán jobbak a lehetőségeink, mintha magunk indultunk volna. Nagyszombatban külön listán indul az MKP, Nyitra megyében a legkedvezőtlenebb a helyzet számunkra, mivel ellenünk állt össze az összes releváns szlovák párt. Bár számunkra figyelemre méltó, hogy az eddigi szlovák nagykoalíció nem vette fel az SNS-t. Nyitra megye az első, ahol Biró Ágnes személyében elnökjelöltet állítottunk. Besztercebánya megyében egyedül indul az MKP, minden járásban teljes listát állítunk, Kassa megyében is érvényes, hogy minden körzetben teljes listával indulunk. Az MKP Kassán nem állít saját jelöltet, a Smer jelöltjét - egyben a jelenlegi megyeelnököt -, Zdenko Trebuľát támogatjuk.
Miért nem a jobboldali pártok jelöltjét támogatják Kassa megyében, ráadásul magyar nemzetiségű is, és ismert regionális politikus?
Ezt én nem tudom megmagyarázni, ez a helyiek dolga. Az MKP alulról építkező párt, a kerületi tanács önhatalmúlag dönt a stratégiai kérdésekben, így a koalíciókötésben is.
Milyen eredménnyel lenne elégedett a választásokon?
Ha tudnánk teljesíteni azt, amit 2005-ben elértünk, akkor ez örvendetes lenne. Nagyon nehéz lesz, bár vannak olyan megyék, ahol túlteljesíthetjük a 2005-ös eredményeket. Azonban én a megyei választásokból nem vonnék le messzemenő következtetéseket: számunkra a jövő évi parlamenti választások lesznek mérvadóak és fontosak. A megyei választási rendszer miatt nehéz világos képet kapni a párt támogatottságáról a választások alapján, mert a választás nem pártlistás, egy ömlesztett listára kerül az összes képviselőjelölt. A kétfordulós választás miatt meg az elnökjelöltjeinknek a második körben vajmi kevés esélye van a győzelemre.
Az ön által felsorolt koalíciók alapján úgy tűnik, döntő pozícióba az MKP csak Kassa megyében kerülhet, illetve Pozsonyban, de ott csak relatíve kis súllyal.
Eddig is csak tulajdonképpen Kassa megyében volt koalícióban az MKP, minden más megyében ellenzékben politizáltunk. A legkirívóbb eset Nyitra megye volt, ahol szlovák nagykoalíció alakult ellenünk. De azt a szlovák politikai reprezentációnak is meg kellene értenie, hogy nem ez a követendő példa, ettől a kiszorítósditól el kellene rugaszkodni.
Nyitra megyében széttörhetetlen volt a szlovák koalíció?
Nyolc év távlatából úgy látom, hogy a 2005-ös választásokat már 2001. december 2-án elvesztettük (az akkori megyei választások első fordulójának másnapja - szerk. megj.), amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az MKP 52 mandátumból 31-el abszolút többséget szerzett. Akkor összeültek a megye szlovák vezető politikai és társadalmi személyiségei, s elhatározták, hogy négy év múlva ezt meg kell akadályozni. Igaz, hogy későbbi sikerükben közrejátszott az is, hogy az MKP politizálása nem minden lépésében volt bölcs, ugyanakkor az elért eredményeinkről vajmi kevésszer esik szó.
Ez volt 2005-ben, akkor tarolt a szlovák nagykoalíció. Most, 2009-ben nem volt esély ennek a blokknak a szétbomlasztására?
Az utóbbi időben igyekeztünk éket verni a szlovák koalíció pártjai közé. Több esetben ez sikerült is, és éppen ezért gondoltuk, egy szlovák nemzetiségű, de magyarul is jól beszélő közös jelöltet tudnánk támogatni, olyan párttal, amelyet ki tudnánk szakítani a szlovák koalícióból. Megkönnyítette a helyzetünket Milan Belica megyeelnök, aki egy éve hátat fordított a HZDS-nek, és a Smerbe állt be. A HZDS felkért minket Imrich Okenka, az SPU volt rektorának támogatására, aki polgári jelöltként indul. Róla tudni kell, hogy kiválóan beszél magyarul, ógyallai származású egyetemi professzor. Nekünk két feltételünk volt: további pártok álljanak mögé, illetve az MKP is nyíltan támogathassa. Ez utóbbi feltételnél voltak fenntartásai a HZDS-nek, ők azt kérték, hogy csak hallgatólagosan, „suttogó propagandával" támogassuk őt, féltek ugyanis, hogy az MKP nyílt támogatása elrettentheti a szlovák választók egy részét. Megígérték azt is, hogy az SDKÚ-t és a KDH-t mellé állítják, ez viszont nem jött be nekik. Így tehát úgy éreztük, nincs értelme ennek a forgatókönyvnek, az MKP saját jelöltet állít. Visszatérve a szlovák nagykoalícióra: tudni kell azt is, hogy nem igazán jók a kapcsolatok a koalíción belül. A most kötött szlovák nagykoalíció is csak választási koalíció, tehát csupán a választások napjáig érvényes: december elsején újraosztják a lapokat. A koalíciós szerződést is csak az utolsó pillanatban hozták össze, a tárgyalásokból pedig a HZDS jött ki a legrosszabbul. Nem idillikus tehát az állapot köztük, ezért látjuk annak az esélyét, hogy ha sikerülne hoznunk azt a mandátumszámot, amit a 2005-ös választáson elértünk s ezzel újra a legerősebb frakciót alkotnánk, akkor nagy esélyünk lenne arra, hogy egy más konstelláció jönne létre.
Az Érsekújvári járást viszont azóta két választói körzetre szakították. Reálisnak tartja ennek fényében a 2005-ös eredmény megismétlését?
A járás két körzetre szakítása elég ocsmány módon történt, ezért sem tartom reálisnak a négy évvel ezelőtti eredmény megismétlését. A szlovák pártok nagyon jól tudták azt, hogy ezzel a régió nagyobbik, 8 mandátumos északi részében az MKP-nak nehéz lesz jó eredményt elérnie. Pontosan ezért nagyon fontos, hogy a választók fegyelmezettek legyenek, és nagy arányban eljöjjenek választani.
További részletek pénteki nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.