<p>Üdvözölték a közelmúltban tartott szabad és átlátható ukrán parlamenti választásokat és szorosabb együttműködést szorgalmaztak a közlekedési és az energetikai infrastruktúra terén a négy visegrádi ország, valamint Ausztria és Szlovénia államfői, akik csütörtökön és pénteken a cseh fővárosban, Prágában találkoztak. Magyarországot a csúcstalálkozón Áder János államfő képviselte.</p>
Üdvözölték az ukrán választásokat és szorosabb energetikai együttműködést szorgalmaztak a közép-európai elnökök
Prága |
A kétnapos tanácskozás központi témája a közép-európai közlekedési infrastruktúra fejlesztése, valamint a régió energiabiztonságának a megerősítése volt. Áder János a találkozó utáni sajtótájékoztatón leszögezte: Magyarország úgy a közlekedési, mint az energetikai infrastruktúra terén is teljesíti az együttműködésből rá eső feladatokat. A közlekedési szférában Magyarországot konkrétan az A65-ös és a Via Karpathia közlekedési folyosók érintik. Az elnök szerint ezek megépítése Magyarországon nem fog múlni, Magyarország a rá eső szakaszokat időben megépíti. Az energetika terén Magyarország már megépítette a Szlovákia, Románia és Horvátország felé vezető gázvezetékek interkonnektorait, míg a másik oldalon eddig csak a szlovák fél végzett a munkával. Az elkövetkező téli időszakban Magyarország elegendő gáztartalékokkal rendelkezik - jegyezte meg az elnök. Andrej Kiska szlovák államfő szerint a magyar-szlovák interkonnektorok január elsejei összekapcsolása után a gázszállítás mindkét irányban biztosítva lesz. Ami a közlekedési infrastruktúrát illeti Kiska úgy fogalmazott: Közép-Európának nagy az adóssága ezen a téren, hiszen "gyakran könnyebb Nyugatra, mint a szomszédos országba eljutni". Bronislaw Komorowski lengyel és Borut Pahor szlovén államfő azt hangsúlyozták, hogy országaik számára külön is kiemelt fontosságú az észak-déli - a Baltikumtól az Adriáig húzódó - közlekedési és energetikai folyosó kiépítése. Heinz Fischer osztrák elnök a szorosabb közép-európai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, és felhívta a figyelmet arra: úgy kell megerősíteni a régió energiaellátását, hogy az ne legyen függő a politikai változásoktól. "A találkozón egyetértettünk a közös fellépés szükségességében, hiszen a közlekedés és az energetika olyan területek, amelyek meghaladják az egyes országok határait, s csak közös erővel oldhatóak meg" - összegezte a találkozó eredményét Milos Zeman cseh államfő Közös nyilatkozatukban az elnökök üdvözölték a közelmúltban tartott szabad és átlátható ukrán parlamenti választásokat. Ennek ellenére "mély nyugtalanságuknak" adtak hangot amiatt, hogy Ukrajna keleti részein folytatódik az erőszak. Ugyanakkor támogatásukról biztosították a válság tartós politikai megoldását célzó erőfeszítéseket, amelyeknek az ukrán függetlenség, szuverenitás és az ország területi egységének fennmaradásán kell alapulniuk - olvasható az államfők pénteken kiadott közös nyilatkozatában. Az államfők hangsúlyozták, hogy Ukrajnában politikai és gazdasági reformokra van szükség, amelyet országaik készek támogatni. A találkozó résztvevői megvitatták az Irakban és Szíriában kialakult helyzetet is, és úgy vélik, hogy az Iszlám Állam veszélyt jelent az egész civilizált világ számára, ezért határozottan közösen fel kell lépni ellene.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.