Túlélte a kibertámadást a nyitrai kórház

Nyitra |

<p>Nem lehet kideríteni, pontosan mennyi céget és számítógépet támadott meg a hét végén a világ 150 országában pusztító WannaCry nevű vírus, jelenleg ugyanis nem kötelező a hatóságoknak jelenteni a kibertámadásokat. A nyitrai kórház számítógépes rendszerében viszont olyan károkat okozott, hogy a számítógépek fele még tegnap sem működött.&nbsp;</p>

házban, az adataikat az osztályok gépein is elő tudták keresni – csak hosszabb ideg tartott a művelet. „A betegellátást nem veszélyeztette a kibertámadás, adatok sem vesztek el. Fokozatosan minden számítógépet beindítunk és reményeink szerint szerdától már a megszokott üzemben működnek” – mondta a kórház szóvivője, Tatiana Timková. 

Azt, hogy a betegek adatai illetéktelen kezekbe kerülhettek, a kórház cáfolja, csupán anyagi kárról beszél. Az intézmény igazgatótanácsa egyelőre fontolgatja, tesz-e feljelentést az ügyben. 

Tovább terjedt 

A hétfői munkanap indulásával Japánt és Kínát is elérte az a zsarolóvírus, amely a hét végén a világ mintegy 150 országában okozott károkat; Kínában több százezer gépbe férkőzött be a vírus, a szigetországban pedig mintegy 2000 számítógép fertőződött meg. Ausztráliában a vártnál sokkal kevesebb, mindössze három gép fertőződött meg, Új-Zélandról pedig egyetlen esetet sem jelentettek a hétfői munkanap kezdetén. 

A zsarolóvírust szakemberek szerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) lopták el, más szoftverekkel együtt. A Microsoft informatikai cég főnöke, Brad Smith szerint hagyományos fegyverekkel összevetve ez annak a forgatókönyvnek felel meg, mintha az amerikai hadseregtől ellopnák Tomahawk rakétáinak (manőverező robotrepülőgépeinek) egy részét. A hétvégi kibertámadás a Microsoft szerint ébresztőül kell szolgáljon a kormányok számára. „Ez a támadás újabb példával szolgál arra, miért okoz akkora problémát a biztonsági rések kormányok általi tartalékolása” – közölte Smith. 

Tudtak a veszélyről 

Informatikai szakértők az AP hírügynökség szerint régóta vitáznak arról, milyen egyensúlyt kellene tartaniuk a kormányzati hírszerző ügynökségeknek azon törekvésük között, hogy titokban tartsák a szoftverhibákat kémkedési és kiberháborús célokra, illetve, hogy megosszák az általuk felfedezett szoftverhibákat a technológiai cégekkel. Az NSA és a washingtoni Fehér Ház egyelőre nem kívánta kommentálni a Microsoft elnökének nyilatkozatát. 

A kártevő a Windows operációs rendszerek egyik sebezhetőségét használja ki. A támadássorozatot úgynevezett ransomware vírussal követték el, amely láncfertőzést okozott az egymással összeköttetésben lévő számítógépes rendszerekben. A WannaCryként ismert zsarolóvírus 2007-ben létrehozott és továbbfejlesztett változata terjedt szét, amelynek készítői 300 vagy 600 dollárnak megfelelő összeget próbáltak kicsikarni a felhasználóktól a bitcoin nevű virtuális valutában, a rosszindulatú program által zárolt adatok hozzáférhetővé tételéért. A Microsoft ugyan márciusban adott ki frissítést a probléma megoldására, de akik ezt nem töltötték le, azoknak a gépe sebezhető maradt. 

 (vrabec, dp, mti)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?