Tudományos konferencia a migrációról

Galánta.

Galánta. Közép-Kelet-Európa posztkommunista országai társadalmi kapcsolatrenszereinek vizsgálata, valamint a migráció és az interetnikus kapcsolatok elemzése volt a célja a Fórum Társadalomtudományi Intézet (FTI) szombati konferenciájának A kilenc országból érkező előadók elemezték az embercsoportok spontán, illetve kikényszerített migrációja, letelepedése vagy újratelepülése, és az ezáltal alakuló és formálódó interetnikus kapcsolatok példáit. Helyi kutatók ismertették az asszimilációval kapcsolatos mátyusföldi kutatásaik eredményeit. Az angol, magyar és szlovák nyelven zajló konferencia társrendezői a Szlovák Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Intézete, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézete, illetve a Cseh Tudományos Akadémia Etnológiai Intézete voltak.

Dr. Elk-Nicole Kappus (Fribourgi Egyetem, Svájc) a társadalmi kapcsolatrendszerek kialakulásával és változásaival, Davide Torsello (Max Planck Társadalmi Antropológiai Intézet, Németország) a szövetkezetek szerepével és hatásaival foglalkozott egy kis falu, Vágkirályfa példáján, majd Dr. Maruška Svašek (Queen’s Egyetem, Belfast, Észak-ĺrország) egy szudétanémet faluban végzett kutatásai alapján vázolta fel a jelen rendkívül összetett etnikai, gazdasági és hatalmi viszonyait. Árendás Zsuzsanna (Pécsi Tudományegyetem, Magyarország) a szlovákiai magyar kitelepítettek csoportközi kapcsolatait, stratégiáit elemezte. Dr. Szarka László (MTA, Kisebbségkutató Intézet) Határrégió – kontaktus zóna címmel az intézet magyar nyelvterület határvidékein végzett kutatásait ismerte, Dr. Liszka József (FTI Etnológiai Központja, Komárom) Mátyusföld behatárolásának különböző megközelítésit elemezte. Tóth Károly (FTI, Galánta) vághosszúfalui kutatásai alapján mutatta be a természetes asszimiláció háttérfolyamatait, Dr. Novák Veronika (Vágsellyei Állami Járási Levéltár) pedig a Vágsellyei Állami Járási Levéltárárnak a regionális helytörténet-kutatásokban betöltött szerepét vázolta.

Dr. Zdenek Uherek és Dr. Katerina Plochová (Etnológiai Intézet, Cseh Tudományos Akadémia, Prága) Migráció a Szovjetunió utódállamaiból Csehországba 1991-től napjainkig címmel ismertette a keleti népmozgás hatását a közép-európai államokra. Szép Attila (Nemzetközi Tanulmányok Intézete, Pozsony) a szlovákiai roma kivándorlás néhány aspektusára hívta fel a figyelmet. Dr. Rajko Mursic (Ljubljanai Egyetem, Szlovénia) egy szlovéniai kis falu példáján szemléltette a impériumváltások hatását a mindennapi hatalmi, nemzetiségi- és birtokviszonyokra, Dr. Renata Weinerová (Etnológiai Intézet, Cseh Tudományos Akadémia, Prága) a Csehországba irányuló szlovákiai roma migráció hatásait elemezte. (fti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?