Ha valóban életbe lépnek a Donald Trump által lebegtetett vámok, akkor az 16-20 ezer munkahelyet sodorhat veszélybe az autóiparban és más ágazatokban. Az autóipar gazdasági vesztesége mintegy 1,1 milliárd euró lehet, az állami költségvetés 100 millióval lesz szegényebb.
Trump vámjai miatt 16-20 ezer munkahely szűnhet meg, 1,1 milliárd euró lenne a kiesés, roncsprémium jöhet

A kormány érdekegyeztető tanácsa szerint ugyan nem fenyeget a munkanélküliség ugrásszerű emelkedése, de Donald Trump által lebegtetett – hol bejelentett, hol visszavont – vámok mintegy 12-16 ezer munkahelyet fenyegetnek az autóiparban, a Szlovák Nemzeti Bank elemzése szerint pedig mintegy 20 ezer munkahely kerülhet veszélybe. Jelenleg azonban az így felszabaduló munkaerőt képes lenne az ipar felszívni, állítja Erik Tomáš (Hlas) szociális ügyi miniszter.
Az autóiparban jelenleg mintegy 12 ezer szabad munkahely van, az iparban általában pedig további 16 ezer alkalmazottat keresnek
– tájékoztatott Tomáš.
Az érdekegyeztető tanács fontosnak tartja a tárgyalások folytatását az USA kormányzatának képviselőivel a vámok visszavonásáról. „Egyetértünk a tárgyalásokkal az Európai Unió és az USA között, és Maroš Šefčovič uniós biztos is teljes mértékben élvezi a támogatásunkat” – jelentette ki a miniszter. Szerinte a következő 90 napban el kell érni a vámok visszavonását, ha ez nem sikerül, akkor szükség van ellenlépésekre, vagyis az uniónak is vámokat kell kivetnie az amerikai termékekre. Tomáš elismerte azt is, hogy a jegybank tájékoztatása esetén, ha maradnak Trump vámjai, akkor elképzelhető, hogy Szlovákiában jövőre beáll a gazdaság stagnálása, vagyis a gazdaság nem fog növekedni.
A miniszter szerint az amerikai vámok bevezetése esetén uniós támogatásra is szüksége lesz az érintett ágazatoknak, emellett diverzifikálni kell a kereskedelmet és segíteni az unión belüli és egyben a hazai fogyasztást is. A munkahelyek megszűnésére egy ideig orvosság lehet a kurzarbeit, amely 6 hónapos támogatást jelent a munkahely fenntartásának költségeihez.
A hazai kereslet támogatása kapcsán szóba került a roncsprémium, amit azonban még egyeztetni kell a pénzügyminisztériummal és az uniós szervekkel is
– mondta Tomáš. A roncsprémium új kocsikra nyújtott támogatás lenne, a régi autó beszolgáltatása esetén, a miniszter arról nem beszélt, hogy mekkora lehet az összege.
20 ezer autó és 1,1 milliárd euró
A miniszternél sötétebb képet festett Trump vámintézkedéseinek hatásáról Alexej Beljajev, az Ipari és Közlekedési Szövetségek Egyesületének (APZD) elnöke. „Az autóipar Szlovákia kivitelének 30 százalékát, az ország GDP-jének pedig a 10 százalékát adja, az USA-ba pedig 96 ezer gépkocsit exportálunk évente” – magyarázta Beljajev. A szövetség tesztelte a vámok hatását, ami szerintük 20 százalékos visszaesést okozna az USA-ba irányuló exportban.
Az export az USA-ba mintegy 20 ezer autóval csökkenne, ez 1,1 milliárd euró kiesést jelentene a vállalatoknak, az állami költségvetésnek pedig 100 millió eurós bevételcsökkenéssel kellene számolnia
– állítja az APZD elnöke. A vámok bevezetése leginkább a Volkwagent és a Jaguar Landrovert érintené, az előbbi termelésének 16, az utóbbiénak 23 százaléka megy az USA-ba.
Az ágazat támogatását helyesli a szakszervezet is. Monika Uhlerová, a KOZ elnöke szerint egységes uniós álláspontot kell kialakítani. „Diverzifikálni kell az ipart, és egyeztetni kell a lépéseket unión kívüli államokkal, például Kanadával vagy Ausztráliával” – mondta Uhlerová. A roncsprémium bevezetését is támogatja a KOZ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.