<p>Egyelőre nem kell attól tartani, hogy a közúti kihágás elkövetéséről postán kapnának bírságot. Robert Kaliňák belügyminiszter az elmúlt hétvégén beismerte, a rendőrség szívesen kihasználná az objektív felelősség intézményét, ám egyelőre pénzhiány miatt nem indították be a rendszert.</p>
Továbbra sem küldik postán a bírságot
Az sem kizárt, bizonyos változásokon esik át a szabályok betartását ellenőrző rendszer.
Két hónappal ezelőtt lépett hatályba az objektív felelősség elve, amelyet a belügyminisztérium azért iktatott a szlovák jogrendbe, hogy hatékonyabb legyen a harc azok ellen a sofőrök ellen, akik nem tartják be a közúti szabályokat. Az elképzelés az volt, hogy a kihágás elkövetésekor egy kamera felvételt készít a szabálysértő autóról, a rendszám alapján kikeresi az autó tulajdonosát és címére kiküldi a bírságról szóló nyugtát. Mindezt anélkül, hogy a rendőrök megállítanák a szabálysértőt. Ezzel a módszerrel nemcsak a gyorshajtókat, hanem azokat is büntetni akarták, akik például piroson hajtottak át egy kereszteződésen. A minisztérium beismerte, mindeddig egyetlen egy borítékot sem küldtek szét. Nincs pénz a kamerák kihelyezésére, a rendszer üzemeltetésére.
„Jelenleg azt próbáljuk kideríteni, hogy nem létezik-e valamilyen olcsóbb megoldás a rendszer üzemeltetésére” – nyilatkozta a Sita hírügynökségnek Kaliňák. Hozzátette: előbb vagy utóbb egészen biztos, hogy kihasználják majd az objektív felelősség intézményét. „Efelől csepp kétség sincs, nekünk viszont alkalmazkodnunk kell a jelenlegi helyzethez” – fűzte hozzá a miniszter.
Pénzhiánnyal küszködnek
A belügyminisztérium szerint a legnagyobb gond azzal van, hogy nincs elég pénz a rendszer üzemeltetésére. „Nem akarom tönkretenni azokat a projekteket, amelyeket a tárca előző vezetésétől örököltünk, a gond viszont azzal van, hogy valaki nem különítette el erre a projektre a szükséges összeget, s pénz nélkül semmit sem tehetünk” – mondta a miniszter.
„Jelenleg összegezzük az információkat, adatokat, hogy megtudjuk, a jelenleg rendelkezésünkre álló rendszer megfelelő-e az objektív felelősség intézményének kihasználására” – mondta Denisa Baloghová, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa.
A gyakorlatban ez jelenleg úgy néz ki, hogy a rendőrök a rendelkezésükre álló kamerákra és radarokra rögzítik a szabálysértéseket, a rendőrök pedig a felvételek alapján, az irodákban, manuálisan csoportosítják a rendszámokhoz a gépjárművek tulajdonosait.
Tehát azt, amit az ígéretek alapján automatikus rendszer végzett volna, jelenleg manuálisan végzik. Hogy mindez meddig tart, s milyen sikeresek az egyenruhások a párosításokban, a rendőrség egyelőre nem akarja elárulni.
150 radart szeretnének
A belügyminisztérium eredetileg azt állította, hogy a rendszer teljes értékű működéséhez az országban 150 radart kellene kihelyezni. A sofőrök már a megszokottnál több radarral találkozhattak például a D1-es autópályán, de ezek nincsenek a rendőrség tulajdonában, magáncégek radarjairól van szó, amelyeket tesztelésre használnak. A cégek arra a tenderre készülnek, amelyet a belügyminisztériumnak kellene meghirdetnie. Hogy mikor, egyelőre senki sem tudja. A tárca 41 millió eurót akar elkülöníteni a projektre.
A tesztelést is fontosnak tartják
Bár a tárca remélte, az objektív felelősség már jövőre 18 millió eurót hoz az államkasszába, a beruházást egyelőre törölte. A rendőrség által végzett adatgyűjtés Baloghová szerint jelenleg azért olyan fontos, mert az így szerzett információk alapján tudják majd csak meghirdetni a tendert. „Ezt a folyamatot nem lehet kihagyni vagy felgyorsítani, ugyanis elkerülhetetlen lesz a rendszer megfelelő működési paramétereinek a beállításához” – mondta a szóvivő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.