Robert Fico
Továbbra is töretlen a Smer népszerűsége
Ha májusban tartanák az előre hozott parlamenti választást, a Smer végezne az élen a szavazatok 16,2 százalékával – derült ki a Median közvélemény-kutató ügynökség legfrissebb felméréséből. Az adatok alapján a Szövetség a voksok 2,5 százalékát szerezné meg, vagyis nem jutna be a parlamentbe.
A Robert Fico vezette Smernek a Median az áprilisi kutatásában is 16,2 százalékot mért, vagyis a párt preferenciái az elmúlt két hónapban stabilnak mondhatóak. Ehhez képest Peter Pellegrini pártja szemmel láthatóan zuhant: a Hlas áprilisban a szavazatok 15,8 százalékát szerezte volna meg, a legfrissebb felmérésben azonban már csak a 13,9 százalékát, ami 1,9 százalékpontos csökkenésnek felel meg. Pellegriniék támogatottsága egyébként más közvélemény-kutatásokban is zuhanó tendenciát mutat, legutóbb például a Denník N által közzétett Ipsos-felmérésben volt megfigyelhető a csökkenés, igaz, nem olyan jelentősen (0,6 százalékpontos visszaesés), mint a Median esetében.
A harmadik legnagyobb parlamenti frakcióval a Progresszív Szlovákia (PS) rendelkezne, amely a szavazatok 11,6 százalékát zsebelné be. Michal Šimečka pártja áprilishoz képest 1,9 százalékponttal erősödött, vagyis ugyanannyival, amennyivel a Hlas csökkent.
A Sme rodina negyedik helye viszonylag stabilnak mondható, Boris Kolláréknak áprilisban 9,5 százalékot, most pedig 9,2 százalékot mértek.
Nyolcan a parlamentben
A két nagy politikai ellenfél, Richard Sulík és Igor Matovič szinte fej fej mellett haladnak: a Saska a szavazatok 8,2, az OĽaNO pedig a szavazatok 7,9 százalékát szerezné meg. Érdekesség, hogy mindkét párt erősödik, és szinte ugyanolyan tempóban.
Szintén erősödött a szélsőjobboldali Republika, amely áprilisban még a voksok 5,8 százalékát zsebelte volna be, májusban azonban már a 7 százalékát.
A nyolcadik és egyben utolsó parlamentbe jutó párt a KDH lenne a szavazatok 6,8 százalékával.
Az 5 százalékos küszöböt azonban láthatóan továbbra sem képes megugrani Eduard Heger pártja, a Demokraták, amelynek a Median legutóbb 4 százalékot mért.
Őket követi az Andrej Danko-féle SNS, amely viszont egyre jobban közelít a küszöbhöz, az elmúlt hónapban 1,6 százalékponttal erősödtek.
Problémás választói réteg
A Szövetség láthatóan gyengült, az áprilisi felmérésben még 3,4 százalékra mérték a pártot, a májusiban azonban már csak 2,5 százalékra. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy a magyar párt támogatottságának mérése igencsak problémás a közvélemény-kutatók körében, az Ipsos-féle felmérésben például 1,4 százalékpontos növekedés figyelhető meg, ez alapján a Szövetség 3,8 százalékon áll. Ezzel szemben az AKO májusi felmérésben a Szövetség támogatottsága mindössze 1,1 százalékon állt.
Fontos továbbá leszögezni, hogy a Median felmérésből nem derül ki, hogy a Simon Zsolt vezette Magyar Fórum mekkora támogatottsággal rendelkezik. Az adatgyűjtés egyébként április 1. és május 6. között zajlott, így a Kékek, Híd nevű formációt (amely Sólymos Lászlóék Szövetségből való kiválásával, valamint Mikuláš Dzurinda volt miniszterelnök révén jött létre) a kutatásban nem mérték.
Lehetséges koalíciók
A kutatás eredményei alapján a Smer egy 30 fős parlamenti frakcióval rendelkezne. Összehasonlításképp: az OĽaNO a 2020-as parlamenti választás győzteseként 53 helyet szerzett meg a törvényhozásban. A második legnagyobb frakciója éppen a Smernek volt 38 képviselővel. Ha ilyen eredménnyel zárulna az idei előre hozott választás, akkor a potenciális Smer–Hlas–Republika koalíciónak nem lenne elegendő mandátuma a parlamenti többséghez, összesen 69 képviselővel rendelkeznének. A Smer koalíciós potenciálja egyébként is alacsony, mivel a többi párt már kizárta a Ficóékkal való együttműködést. Lehetséges koalícióként merül fel még a Hlas–PS–Saska–Sme rodina formáció 79 mandátummal, bár kérdéses, hogy Sulík és Šimečka összefogna-e Pellegrinivel. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy egyik említett pártelnök sem határolódott el élesen a Hlastól a választás utáni együttműködéssel kapcsolatban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.