Továbbra is titok marad az EP-képviselők pénze

európai parlament
Luxembourg |

Az Európai Unió Bírósága (EUB) keddi ítéletében úgy határozott, továbbra sem kell nyilvánosságra hozni, hogyan gazdálkodnak az európai parlamenti képviselők az uniós juttatásokkal. A Transparency International Slovensko szakértői szerint viszont az uniós köztisztviselőknek kötelezően fel kellene tüntetniük, milyen kiadásokra költik az uniós pénzt.

Az ügy még 2015-ben indult, amikor egy nemzetközi oknyomozó újságíró szervezet felszólította az Európai Parlamentet (EP), hogy tegye transzparenssé a képviselők költekezéseit. Az uniós képviselők havi 8611 eurós fizetésükön kívül 4416 eurót költhetnek irodájuk fenntartására és egyéb általános kiadásokra. Mindemellett a politikusok útiköltségeit is uniós pénzből támogatják, és napi 313 eurós (adómentes) támogatást kapnak, ha Strasbourgban vagy Brüsszelben végzik munkájukat.

Arról, hogy mire költötték a több mint 4 ezer eurós összeget, nem kötelesek beszámolni. Éppen ez ellen tiltakoztak az újságírók, mivel az uniós költségvetésből évi több mint 100 millió eurót épp a képviselők ismeretlen kiadásaira költik. A bíróság adatvédelmi szabályokra és adminisztratív terhekre hivatkozva azonban elutasította az újságírók követeléseit. A törvényszék érvelése alapján több mint 4 millió dokumentumot kellene átdolgozni, hogy az adatvédelmi előírásoknak megfelelően nyilvánosságra lehessen hozni a kiadások listáját. A bíróság továbbá hangsúlyozta, hogy a nyilvános ellenőrzés ellehetetlenítené, hogy a politikusok a munkájukra tudjanak összpontosítani.

Az ítélettel nem ért egyet a Transparency International EU civil szervezet, szerintük nagyon kiábrándító döntés született. Az átlátható finanszírozást szorgalmazó szervezet attól tart, veszélyes precedenst állíthat, hogy az Európai Unió titkolja a közpénzek felhasználásának módját. Oliver Fecsu, a szervezet szlovákiai szakértője is úgy véli, ebben az esetben a transzparens rendszer prioritást élvez az adatvédelmi előírásokkal szemben. Ezt azzal indokolja, hogy az EP az egyetlen uniós szerv, melyet közvetlenül a polgárok választanak. Az elmúlt években gyakran felmerült a visszaélés gyanúja, egy szélsőjobboldali képviselő például 2016-ban 400 ezer eurót költött pezsgőre és luxusvacsorákra.

Fecsu szerint a nyilvános adatok hozzájárulhatnának az intézmény iránti bizalom növeléséhez. „Tiszteletben tartjuk a bíróság indoklását. A törvényszék azonban nem bírálhatta az Európai Parlament mechanizmusát, mely a képviselők kiadásait ellenőrzi. Az Európai Parlamentnek magának kellene olyan szabályokat alkotnia, melyek kötelezik a képviselőket, hogy a hivataluk fenntartására kapott járulék teljes összegével számoljanak el” – nyilatkozta a héten lapunknak a szakértő. (ba, theguardian)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?