Tovább bonyolódik a Šimko-botrány

Hamran István szerint Ivan Šimko érdeklődött egy nyomozati szakaszban lévő korrupciós ügy részletei iránt. Állítja, az egykori belügyminiszter tárgyalni hívta őt egy olyan állami tisztviselő társaságában, akinek a munkatársai érintettek az ügyben.
Pozsony |

Hamran István országos rendőrfőkapitány szerint Ivan Šimko információkat akart szerezni egy aktívan zajló nyomozás részleteiről. Peter Juhás, a belügyi tárca belső ellenőrzési osztályának igazgatója pedig állítja, Šimko Maroš Žilinkával akart egyeztetni egy rendőr előléptetéséről, holott a főügyésznek ebbe nincs semmilyen beleszólása.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Ódor Lajos miniszterelnök javaslatára Zuzana Čaputová köztársasági elnök visszavonta Ivan Šimko belügyminiszteri megbízatását. Ódor a döntését azzal indokolta, hogy a tárcavezető és a rendőrség vezetősége között áthidalhatatlan ellentét alakult ki. Čaputová elárulta, a rendőrség kötelékében dolgozó tisztviselők közül több mint húszan jelezték, hogy a továbbiakban nem hajlandóak együttműködni a belügyminiszterrel, és mivel nem akarta megbontani a fegyveres testület személyzeti stabilitását, ezért Šimko visszahívása mellett döntött. Arról azonban sem a kormányfő, nem az államfő nem akart részletesen beszélni, hogy mi vezetett ahhoz a kibékíthetetlen nézeteltéréshez, ami miatt a belügyminiszter távozásra kényszerült.

Szerdán maga Šimko is összehívott egy sajtótájékoztatót, amelyen bocsánatot kért a július elején közzétett bejegyzéseiért. A korábbi tárcavezető két Facebook-posztban a rendőrséget bírálta: az elsőben a három héttel ezelőtt történt máriatölgyesi gyilkossággal kapcsolatban beszélt a rendőrök felelősségéről, a másodikban pedig arról értekezett, hogy szerinte a hatóságokat erősebb politikai ellenőrzés alá kellene vonni. Šimko elismerte, hogy a szóhasználata sok esetben nem volt megfelelő, és ezért elnézést kért.

Ugyanakkor leszögezte, nem hiszi, hogy a rendőrök felháborodását a két említett bejegyzés okozta. Szerinte a valódi problémát az jelentette, hogy nem volt hajlandó kinevezni a belügyminisztérium belső ellenőrzési osztályának egyik vezetői pozíciójába Pavol Ďurkát, a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) korábbi nyomozóját, és az úgynevezett Čurilla-csoport egyik tagját. Emiatt konfliktusba került az ellenőrzési osztály vezetőjével, Peter Juhásszal. Ennek ellenére nem ismerte el, hogy Juhás leváltására készült volna, és azokat a sajtóban megjelent információkat is tagadta, hogy a visszahívására azért került sor, mert be akart avatkozni az aktívan zajló nyomozások menetébe.

Rejtélyes hivatalnok

Hamran István csütörtökön cáfolta a távozó miniszter kijelentéseit, szerinte Šimko igenis tájékozódni akart egy nyomozati szakaszban lévő ügy részleteiről. A rendőrfőkapitány elmondta, egy nagyon kiterjedt korrupciós bűncselekmény felderítésén dolgoznak, amelynek részleteiről egyelőre nem tájékoztatták a nyilvánosságot, nehogy bármilyen formában akadályozzák a nyomozás menetét. Šimko erről az ügyről szeretett volna részletesebb információkat kapni. Hamran irodája továbbította is azokat a részleteket, amelyeket a nyomozó jóváhagyott, de a miniszternek állítólag ez nem volt elegendő.

„Én is ellenőriztem a dokumentumot, és szerintem teljesen elégséges volt, hiszen rendőrfőkapitányként én magam sem rendelkeztem több információval

jelentette ki, hozzátéve, még neki sincs jogköre arra, hogy az aktuális nyomozati iratokba bepillanthasson. Másnap azonban Šimko behívatta őt az irodájába, további tájékoztatásért. Mikor azonban Hamran megtudta, hogy a találkozón ott lenne egy másik állami tisztviselő is, akinek az alárendelt munkatársait szorosan érinti a korrupciós ügy, úgy döntött, nem vesz részt a tárgyaláson, sőt, megtiltotta, hogy a rendőrség vezetőségéből bárki is elmenjen a belügyminiszterhez.

„A rendőri karrierem során most először tagadtam meg a felettesem parancsát”

– nyilatkozta Hamran. Azt azonban nem árulta el, hogy ki volt az említett hivatalnok, akit a belügyminiszter meghívott a tárgyalásra.

Megjegyezte, Šimko tudomásul vette a döntését, de pár nappal később közzétette a már említett bejegyzéseket a Facebook-oldalán. A rendőrfőkapitány szerint egyáltalán nem szerencsés, hogy a belügyminiszter az efféle posztokkal aláássa a fegyveres testület renoméját, hiszen az utóbbi években rengeteget dolgoztak azért, hogy visszaállítsák a közvélemény nyomozóhatóságokkal szembeni bizalmát.

A nyomozó kinevezése

A rendőrfőkapitány sajtótájékoztatóján megszólalt Peter Juhás is. Leszögezte, amikor idén márciusban átvette a belső ellenőrzési osztály vezetését, az egyik feltétele az volt, hogy a személyzeti kérdésekről ő akar döntést hozni. Amikor a hivatalnokkormány kinevezése után Šimko került a tárca élére, Juhás közölte vele, hogy Pavol Ďurkát mindenképpen a belső ellenőrzési osztályon szeretné látni. Állítólag a belügyminiszter kezdetben nem tiltakozott az egykori nyomozó felvétele ellen, pár héttel később azonban megváltozott a véleménye, és nem akarta aláírni Ďurka kinevezését. Juhás szerint ez a fordulat éppen azután következett be, hogy Robert Fico, a Smer elnöke az egyik sajtótájékoztatóján felszólalt Ďurka felvétele ellen.

Fico a nyilvánosság előtt már régóta próbálja lejáratni a NAKA nyomozóit, különös tekintettel az úgynevezett Čurilla-csoportra, akik az utóbbi években a legsúlyosabb korrupciós botrányok felderítésén dolgoztak. A belső ellenőrzési osztály azonban 2021-ben eljárást indított Čurilláék ellen, mivel állítólag bizonyítékot hamisítottak és befolyásolták a tanúkat. Ekkor robbant be a sajtóban csak „rendőrháborúként” emlegetett botrány. A Pozsonyi III. Járásbíróság jóvá is hagyta a négy nyomozó őrizetbe vételét, de a fellebbezés után a Pozsony Megyei Bíróság szabadlábra helyezte őket. Ennek ellenére az eljárás továbbra is zajlik, a már említett Ďurka ellen is. Hamran azonban nyíltan kiáll a NAKA nyomozói mellett.

Žilinka is belefolyt

Juhás nem állította, hogy Šimko közvetlen kapcsolatban áll Ficóval vagy a Smerrel, de szerinte a sajtótájékoztatón elhangzottak nyomásgyakorlásként is szolgálhattak. Továbbá megtudta, hogy a belügyminiszter a kinevezésről Maroš Žilinka főügyésszel is tárgyalni szeretne. Juhás számára elfogadhatatlan volt, hogy a belső ellenőrzési osztály személyzeti összetételéről egy olyan személy döntsön, aki nem a rendőrség vagy a belügyminisztérium munkatársa.

„Közöltem vele, hogy ha nem ért egyet az álláspontommal, akkor készen állok lemondani a pozíciómról”

– jelentette ki.

Hamran hozzátette, Ďurka volt az egyike azon kevés nyomozóknak, akik a hatalmas politikai nyomás ellenére hajlandóak voltak feltárni a legsúlyosabb korrupciós ügyeket, legyen szó akár Ľudovít Makóról, a pénzügyőrség bűnügyi osztályának korábbi vezetőjéről, aki nélkül nem robbant volna ki a Tisztítótűz-botrány, vagy akár Dušan Kováčik egykori speciális ügyészről, akit már jogerősen elítélt a bíróság.

Žilinka a közösségi oldalán reagált az elhangzottakra. Állítja, semmilyen módon nem avatkozott bele a rendőrség személyzeti kérdéseibe.

„Az egykori belügyminiszterrel egyszer sem találkoztam, telefonon sem beszéltem vele. Šimko úr sosem keresett fel, és ugyanígy én sem léptem kapcsolatba vele”

– üzente a főügyész. Emellett megkérte az érintetteket, hogy ne rángassák bele őt a belügyminisztérium belső viszályaiba.

Hamran sajtótájékoztatójára néhány politikus is reagált. Igor Matovič, az OĽaNO elnöke szerint a hivatalnok, akinek személyét a rendőrfőkapitány nem akarta felfedni, Jozef Bíreš földművelésügyi miniszter volt, a korrupciós botrány pedig a tárcáján belül végzett razziával függ össze. Matovič felszólította a köztársasági elnököt, hogy azonnal hívja vissza a tárcavezetőt.

Ezzel szemben Robert Fico egy rendkívüli parlamenti ülés megnyitását indítványozta, amelyen fel akarják szólítani Ódort, hogy azonnal váltsa Hamrant és Juhást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?