<p>Januártól súlyosabb büntetésre számíthatnak azok, akik munkájukat végző egészségügyi dolgozókra támadnak. A büntető törvénykönyv szigorítását az indokolja, hogy az utóbbi években egyre több az orvosok és a nővérek elleni erőszak.</p>
Többet kaphat, aki nővért ver
Míg egy könnyű testi sértésért, amelynek egészségügyi következményei lettek 0,5–2 év börtönbüntetés szabható ki, addig január elsejétől 1–3 évre számíthat az, aki munkáját végző egészségügyi dolgozóra támad. Súlyosabb bűncselekmények esetén a büntetés különbsége 3–4 év is lehet, ha védett személyt ért támadás. A büntető törvénykönyv igazságügyi minisztérium által kidolgozott, most életbe lépett módosítása ugyanis védett személyek közé emelte az egészségügyi dolgozókat, éppen az egyre gyakoribb támadások miatt. Ezzel abba a kategóriába tartoznak, mint a rendőrök, a terhes nők, a gyerekek vagy az idősek, akiket szintén szigorúbban véd a törvény.
A törvénykönyv módosításának örülnek az érintettek. „Azt várjuk, hogy az egészségügyi dolgozók fokozott törvényi védelme hamarosan hozzájárul a nővérek elleni verbális és fizikai támadások számának csökkenéséhez” – állítja Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának elnöke. 2003-tól tapasztalják a támadások számának fokozatos emelkedését. „A nővéreket a betegek leggyakrabban bármilyen, kezük ügyébe eső tárggyal fenyegetik, nem ritka azonban a rugdosás, a fojtogatás sem, és gyakori, hogy a nővért és annak családját is kiirtással fenyegetik meg” – magyarázta a kamara elnöke.
A helyzet az utóbbi időben annyira elfajult, hogy az agresszív betegekkel nemcsak a sürgősségi betegellátásban vagy a pszichiátriai osztályokon találkoznak a nővérek és az orvosok, hanem gyakorlatilag bármelyik kórházi osztályon vagy rendelőintézetben. A kamara konkrét számokkal is rendelkezik, a poprádi kórház baleseti sebészetén például 2015-ben 375 agresszív támadás ért egészségügyi dolgozókat, a nagyszombati egyetemi kórházban pedig csak a nővéreket 108 alkalommal érte támadás. A Komenský Egyetem Turócszentmártoni Orvosi Kara által végzett 2015-ös felmérés szerint a nővérek 96,8%-át szóbeli támadás éri, azonban tettlegességé fajult szidalmazást is 86,3%-uk tapasztalt. Lazorová szerint az agresszív betegek, akik gyakran ittas állapotban vagy drogok hatása alatt kerültek kórházba, nem egyszer a kórházi szoba felszerelését is tönkreteszik. „Egyre veszélyesebb az egészségügyi dolgozók munkája, ezért az erősebb törvényi védettség számunkra elengedhetetlen” – áll a Szlovák Orvosi Kamara nyilatkozatában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.