Több ezer menekültet is be tudnánk fogadni

Pozsony. A Sieť várhatóan a második legerősebb pártként végez a választásokon. A politikusaik jobb eredményre számítanak a közvélemény-kutató ügynökségek felméréseinél. Cséfalvay Katalint, a Sieť alelnökét, a választási lista 5.

Pozsony. A Sieť várhatóan a második legerősebb pártként végez a választásokon. A politikusaik jobb eredményre számítanak a közvélemény-kutató ügynökségek felméréseinél. Cséfalvay Katalint, a Sieť alelnökét, a választási lista 5. helyén szereplő jelöltjét kérdeztük.

A közvélemény-kutató ügynökségek 10–15 százalék között mérik a Sieť népszerűségét. Önök milyen eredményre számítanak?

Nem szívesen tippelünk az eredményre, reméljük, hogy minél jobb eredményt fogunk elérni. Fontos, hogy minél többen elmenjenek választani, nagyon fontosnak tartjuk a választók mobilizációját, és abban is bízunk, hogy a változásra fognak szavazni. Mi alternatívát kínálunk a Smerrel szemben.

Mégis, mivel lennének elégedettek? Néhány felmérés 10 százalék alatti eredményt is mért önöknek, de ez gondolom kudarc lenne.

Ez így van. A célunk nagyon ambiciózus, a 20 százalékot céloztuk meg. A saját tippem 18 százalék körül mozog.

Tehát a közvélemény-kutatások eredményeinél sokkal jobbra számítanak?

Igen, az én véleményem az, hogy jobb lesz.

Lát esélyt arra, hogy jobboldali, Smer nélküli kormány alakuljon a választások után?

Látok rá esélyt, és remélem, hogy sikerül jobboldali kormányt alakítani.

Ha a számok azt mutatják, hogy a Smer nélkül nem lehet kormányozni, önök leülnének tárgyalni a Smerrel?

Két feltételünk van, amelyek teljesülése nélkül nem tudunk tárgyalni. Az egyik a politikusok vagyoni felelősségvállalásának bevezetése, a másik pedig az offshore cégek kizárása a közbeszerzésekből. Ezek teljesülése nélkül a tárgyalásokat sem vagyunk hajlandók megkezdeni. A Smer eddig nem mutatja, hogy erre hajlana, ezért nem látom esélyét annak, hogy tárgyalnánk velük. A Smerrel való választások utáni együttműködést már egyébként is kizártuk.

A kampány lassan befejeződik, milyenek a tapasztalataik? Mi érdekli legjobban az embereket?

Az embereket elsősorban az őket közvetlenül érintő problémák megoldása érdekli. Főleg az egészségügy és az oktatás problémái foglalkoztatják őket. Fontosnak tartják a regionális különbségek megszüntetését, a leszakadó régiók segítését.

Az ön egyik hangsúlyos témája a külpolitika. Milyen megoldást javasol pártja az egyik legsúlyosabb külpolitikai kérdésre, a menekülthelyzet megoldására?

Mindig is azon az állásponton voltunk, hogy a kvóták nem jelentenek megoldást. Szerintünk azonban a szlovák kormány fellépése nem volt szerencsés. Szlovákia mindig sokkal többet tudott elérni diplomáciával, tárgyalásokkal, mint ahogyan jelenleg kezeli ezt a témát, például az Európai Bizottság beperelésével. Közös európai megoldást kell keresnünk, annál is inkább, mert Szlovákia júliusban átveszi az EU elnökségét.

Mi lehet ez a közös megoldás?

Mindenekelőtt az unió külső határainak a megerősítése, nagyon fontos szerep jut Törökországnak, mint az unió partnerének ebben a kérdésben, mivel ott még mindig több mint 2 millió menekült él, és fennáll a veszélye, hogy elindulnak az Európai Unió felé. Ki kell dolgozni a menekültek visszafordítására irányuló közös politikát, hogy csak azok kapjanak menekültstátuszt, akiknek erre valóban joguk van a genfi egyezmény értelmében. A gazdasági menekültek természetesen bejöhetnek az unióba, de csak az érvényes szabályok betartásával, vízummal, nem pedig menekültként.

Arra lát lehetőséget, hogy Szíriából vagy más háború sújtotta területekről érkező menekülteket ideiglenesen vagy tartósan befogadhat Szlovákia? Akár nagyobb, mondjuk 5 ezer fős számban?

Úgy vélem, hogy Szlovákia képes lenne ilyen számú menekült befogadására, de a Sieťben nem gondoljuk, hogy a kvóták megfelelő megoldást jelentenének.

És ha Szlovákia önkéntesen, kvóták nélkül fogadna be ennyi menekültet?

Úgy gondolom, hogy rendelkezünk olyan kapacitással, szakemberekkel, elhelyezési lehetőséggel, hogy képesek lennénk ennyi menekült fogadására.

A napokban a Szövetség a Családért kiadott egy dokumentumot Nyilatkozat a családért címen, amelyhez képviselőjelöltek csatlakozását várják. A dokumentumot aláírók vállalják, hogy nem szavazzák meg az Európa Tanács nők elleni erőszak felszámolását szorgalmazó megállapodását, az úgynevezett isztambuli egyezséget. Ezt ön ugyan nem, de a pártjának több mint 30 képviselőjelöltje is aláírta. Egyetért az aláírókkal?

A Sieť alapelve, hogy bizonyos társadalmi, például vallási kérdésekben, minden párttag, tehát a jelöltek is, saját lelkiismeretüknek megfelelően dönthetnek. Ezekben a kérdésekben nem alakítunk ki kötelező érvényű álláspontot.

Mi az ön véleménye az isztambuli egyezségről?

Úgy vélem, hogy erről szakmai vitát kellene nyitni, jelenleg nem állíthatom sem azt, hogy el kellene utasítanunk, sem azt, hogy el kellene fogadnunk.

A szlovák kormány ezt már aláírta, csak ratifikálni kellene.

Igen, a ratifikáció előtt szükségesnek tartok egy szakmai vitát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?