Titkosan választanának főbírót

<p>Pozsony. A KDH kivételével szinte a teljes ellenzék elutasítja az Smer és a Kereszténydemokrata Mozgalom által elkészített alkotmánymódosítást. Úgy látják, hogy a KDH a család alkotmányos védelme érdekében a Smer minden javaslatát elfogadta.</p>

ÚJ SZÓ-HÍR

Az ellenzéki politikusok elsősorban a bírák biztonsági átvilágítását bírálják, és elfogadhatatlannak tartják, hogy az utolsó pillanatban jelentős módosításokat nyújtottak be. „Az alkotmánymódosítás vitája egyáltalán nem felel meg a téma komolyságának” – jelentette ki Lucia Žitňanská, a Híd parlamenti képviselője. – A képviselőknek a bizottságban esélyük sem volt áttanulmányozniuk a javaslatokat.” Kifogásolja például azt a smeres javaslatot, amely zárttá tenné az Igazságszolgáltatási Tanács egyes üléseit, így azt is, amin például a Legfelsőbb Bíróság elnökét választják. „A jövőben nem lenne lehetőség élőben követni a legfőbb bíró megválasztását” – magyarázta Žitňanská. Szerinte ezáltal leállna az igazságügy reformja, mivel csökkenne a nyilvánosság nyomása. Kifogásolja azt is, hogy a bírák átvilágításáról is zárt ajtók mögött döntene az Igazságszolgáltatási Tanács, és még az érintett bírónak sem indokolnák az esetleges elutasító döntést.

A bírák átvilágításának elképzelését bírálja a Fair-Play Szövetség is. „Az átvilágításhoz szolgáló anyagok elkészítését a Smer és a KDH a titkosszolgálatokra akarja bízni, amelyek egy párt ellenőrzése alatt állnak” – magarázta álláspontjukat Zuzana Wienk, a szövetség képviselője. Szerinte az Andrej Kiska köztársaságielnök-jelölt ellen folytatott mocskolódó kampány, vagy egyes bírók fegyelmi eljárásokkal való megfélemlítése azt mutatja, hogy az ilyen hatalommal nagyon könnyű visszaélni.

A Smer és a KDH javaslatát elutasítja a Nova is, ők azonban még szigorúbb átvilágítást követelnek. Daniel Lipšic szerint a bíróknak három éven belül kellene megszerezniük a legmagasabb szintű biztonsági átvilágítást, amelyet a Nemzetbiztonsági Hivatal állítana ki. Elutasító döntés esetén az illetékes parlamenti bizottsághoz, majd a Legfelsőbb Bírósághoz fellebezhetnének. Az alkotmánymódosítások vitáját ma kezdi meg a parlament. (lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?