Tervekből nincs hiány, a megoldások 20 éve váratnak magukra

Számos régiófejlesztési programmal, intézkedéssel, törvénymódosító javaslattal zárkóztatnák fel a leszakadó régiókat a jobboldali pártok. A Smer saját régiófejlesztési törvényétől várja a csodát. A gazdasági elemző az elmúlt 20 év tapasztalatai alapján viszont szkeptikus.Pozsony.

Számos régiófejlesztési programmal, intézkedéssel, törvénymódosító javaslattal zárkóztatnák fel a leszakadó régiókat a jobboldali pártok. A Smer saját régiófejlesztési törvényétől várja a csodát. A gazdasági elemző az elmúlt 20 év tapasztalatai alapján viszont szkeptikus.

Pozsony. A jobboldali pártok többsége részletesen foglalkozik a leszakadó régiók felzárkóztatásával. Elképzeléseik 85–90%-ban azonosak. Az adó- és a járulékrendszer átdolgozásával, illetve csökkentésével, az egykulcsos adó bevezetésével és az adminisztrációs terhek csökkentésével kedvezőbb vállalkozói környezetet teremtenének a kis- és középvállalkozóknak. Az infrastruktúra fejlesztését és az úthálózat kiépítését sürgetik, valamint régiófejlesztési programokat szorgalmaznak. A Smer néhány oldalas választási programjában 100 ezer új munkahely kialakítását ígéri, nem részletezi viszont, hogy milyen intézkedéssekkel akarja elérni. A régiók felzárkóztatását részben az infrastruktúra további fejlesztésében látja, viszont nem számol a déli gyorsforgalmi út (az R2-es) megépítésével.

Martin Vlachynský, az INESS gazdaságkutató intézet munkatársa szkeptikus az új stratégiát illetően. „20 évvel ezelőtt is ugyanazok a régiók voltak nehéz helyzetben, mint ma, ezért nem hiszek a legutóbbi törvény sikerében sem” – magyarázta Vlachynský. A hátrányos helyzetű régiók fejlesztésére az elmúlt 15 évben számos törvény született. 2001-ben látott napvilágot a régiófejlesztési törvény, melyet 2008-ban az európai uniós alapok merítésére vonatkozó jogszabály váltott fel, 2007-től szabályozza törvény az állami támogatások feltételeit, és abban az évben fogadták el a mezőgazdaság és vidékfejlesztésre vonatkozó jogszabályt is. Ezek mellett nemzeti fejlesztési, megyei, önkormányzati és kistérségi stratégiák garmada készült el. A régiók közötti különbségeket az állami támogatások, az adó- és az egyéb kedvezmények sem számolták fel. A gazdasági elemző szerint ennek oka az, hogy soha nem elemezték, az egyes jogszabályoknak, intézkedéseknek milyen hatásuk volt az adózókra és a gazdaságra. Helyette újabb és újabb fejlesztési tervekkel állt elő a mindenkori kormány. A trend folytatódik, hiszen a decemberben elfogadott új régiófejlesztési törvény alapján most a járások fejlesztési stratégiáit kell ki dolgozni.

„A pártok többsége a mezőgazdaság fellendítésében látja a régiók felzárkóztatásának kulcsát, de az üres frázisokon túl csak néhány tapint rá a valódi problémákra és kínál azokra konkrét megoldásokat. Az egyéb javaslatok közül viszont a helyi vállalkozók részére kialakított speciális vállalkozói feltételekben látok lehetőségeket” – mondta lapunknak Martin Vlachynský a pártok programjának elemzése után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?