Terjed a kéknyelvűség

A veszélyes állati megbetegedések megfékezése és megelőzése, illetve az élelmiszerbiztonság javítása érdekében az EU-ban új állategészségügyi stratégiát dolgoztak ki.

A veszélyes állati megbetegedések megfékezése és megelőzése, illetve az élelmiszerbiztonság javítása érdekében az EU-ban új állategészségügyi stratégiát dolgoztak ki. A tervezett új intézkedések között szerepel a „korai figyelmeztető jelzések” rendszere, a repülőterek fokozott ellenőrzése, az állati termékek illegális kereskedelmének visszaszorítása (hústermékek elektronikus azonosítása), valamint egy közös vakcina-bank létrehozása. Mindezekre az EU a következő hat évre 2,8 milliárd eurós költségvetést irányzott elő, amelyet a tervezett intézkedés-csomaggal együtt az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak is jóvá kell hagynia. Az EU ezzel kapcsolatos kiadásai egyébként 1997 és 2005 között kereken egymilliárd eurót tettek ki.

Az Európa-szerte több-kevesebb rendszerességgel fellépő állati megbetegedések jelentős károkat okoznak a gazdáknak. Az állományok elpusztulása, vagy kötelező érvényű megsemmisítése miatt keletkezett károk mellett, nem elhanyagolható tételeket jelentenek a betegségek megelőzése és kivédése érdekében felhasznált oltóanyagok, kezelések, karantén intézkedések, megsemmisítési költségek, amelyek még tovább növelik a veszteségeket.

Mint ismeretes, a száj- és körömfájás valamint a kéknyelvűség mellett egy-egy tagországban rendszeresen fellépnek különböző fertőzések (pl. sertéspestis Romániában, brucellózis Bulgáriában). Angliában például nemrégiben újabb száj- és körömfájás fertőzést észleltek, sőt megjelent a kéknyelvűség is, amelytől az ország eddig mentes volt. A betegség elterjedésének megelőzésére és megfékezésére szigorú intézkedéseket foganatosítottak.

A franciák már ismerik a kéknyelvűséget, idén már több ezer esetet regisztráltak. A francia mezőgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kormány a korábbi 10 millió eurón felül 13,5 millió eurót különített el a rendkívül gyorsan terjedő betegség megfékezését célzó intézkedés-csomagra. Ebből hétmillió eurót osztanak ki a legsúlyosabban érintett állattartók veszteségeinek kompenzálására. A helyzet súlyosságára való tekintettel külön kormánybiztost neveztek ki a naprakész felmérésre és a gazdákkal való folyamatos kapcsolattartásra.

A betegség több EU tagországban is felütötte a fejét. Portugáliában nemrégiben észlelték az első eseteket, Németországban eddig több mint tízezer esetet regisztráltak. A svájci–német határ mentén megfigyelési zónát létesítettek, és fokozottan ellenőrzik az állatok és állati termékek mozgását. A belga farmerek szervezete a betegség rendkívül gyors terjedése és az okozott károk nagysága miatt azt kéri a kormánytól, hogy a betegség terjedésére való tekintettel az egész országban hirdessen mezőgazdasági vészhelyzetet. (eu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?