A hét végén tért vissza Kínából Simon Zsolt agrárminiszter, aki Rudolf Schuster államfő küldöttségének tagjaként látogatott a távol-keleti országba. A tárcavezetővel a látogatás céljáról és hozadékáról beszélgettünk.
Terítékre kerül a tokaji bor is
A legfőbb eredmény az a megállapodás, amely lehetőséget kínál Szlovákiának, hogy éves szinten 300 ezer hektáron biztosítsa az erdőtelepítést Kínában. Szlovákia birtokolja ugyanis a JEFF-szabadalmat. A négy betű egy olyan technológiát rejt, amellyel a speciális tápanyagokkal burkolt magból üvegházi körülmények között 4 hónap alatt elő lehet állítani olyan átültethető facsemetét, amely a szabad természetben csak 2-4 év alatt fejlődne ki.
Mi a magokat vagy a csemetefákat szállítjuk?
A magokat, amelyek legfőbb előállítója az erdőgazdasági állami vállalat. A teljes folyamat szakmai felügyeletével a zólyomi Erdészeti Kutatóintézetet bízzák meg.
Értsem ezt úgy, hogy a tényleges kiültetést ottani cég végzi majd?
A facsemeték előállítását kínai partner végzi, viszont a koordinációs szerep egy szlovákiai tulajdonú kínai cégre hárul.
Számszerűsíthető, hogy a megállapodás mit hoz a konyhára?
Ez egyelőre lehetetlen.
S azt már tudjuk, hogy milyen típusú, fajtájú fákat, illetve magokat adunk?
Kísérletképpen 16 fajtát viszünk Kínába, majd az eredménytől függően a kínálatot leszűkítjük a legjobban bevált fajtákra.
Hírügynökségi jelentések szerint kínai partnerével tárgyalt arról is, miként lehetne javítani a reánk nézve nem éppen kedvezően alakuló szlovák–kínai agrár-külkereskedelmi mérlegen. Megállapodtak valamiben?
Szlovákia szállíthatna tejport, a szarvasmarha-ágazat számára pedig genetikai anyagot. Ezenkívül vannak további termékeink is, amelyek piacképesek lehetnek Kínában. Nagyon fontosnak tartottam, hogy megbeszéljem kínai partneremmel azt, hogy Szlovákiára az EU-csatlakozásból eredően számos kötelezettség hárul, jogrendünket igazítani kell az unióshoz, és bizonyos rendeleteket, szabványokat automatikusan át kell vennünk.
Értsem ezt úgy, hogy partnere tudtára adta, az a kínai csirke, amelyet az EU-országok már nem engednek be piacukra, az uniós csatlakozás után hozzánk sem jöhet majd?
ĺgy is lehet fogalmazni.
Váltsunk témát. Ma lesz Pozsonyban egy cseh–magyar– szlovák agrárminiszteri találkozó. Mi a tanácskozás célja, és miért maradt le a listáról a lengyel tárcavezető? Elvégre a találkozó programja szerint megvitatásra kerülő témák – SAPARD-program, strukturális alapok merítése stb. – Varsót is érintik.
E találkozóról még az EU koppenhágai csúcsértekezlete előtt megállapodtunk. A meghirdetett programon kívül szó lesz egyebek között a kvótacseréről Szlovákia és Csehország, illetve Magyarország és Csehország között. A csehek ugyanis a hazai szükségletnél lényegesen magasabb tejkvótát kaptak, viszont a húsmarhakeretük nagyon alacsony. Beszélni szeretnénk továbbá a piac liberalizálásáról is.
Milyen termékek szabadabb kereskedelmét szorgalmazza Szlovákia?
Mi elsősorban margarinokat, húskészítményeket, cukrot és édesipari termékeket valamint izocukrot, tehát kukoricából nyert édesítőszert tudnánk szállítani. Feltételezem, hogy Magyarország a többletbort szeretné elhelyezni piacunkon.
Én nem látok problémát abban, ha egy bizonyos mennyiségű bort importálunk Magyarországról. Feltéve, ha minőségi borról van szó, nem pedig valamilyen utánzatról. Szóba kerül a tokaji bor kérdése is?
A találkozó után kétoldalú tárgyalásra kerül sor e témakörben. Konkrét megállapodásra, gondolom, nem kerül sor, de bízom benne, hogy sikerül előrelépést elérni a jelenlegi állapothoz viszonyítva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.