<p>Negyedik napjához érkezett a pedagógussztrájk, továbbra is több ezren kitartanak a követelések mellett, a kormány pedig hallgat. Az érsekújvári sztrájkoló pedagógusok ma 11:00 órakor tiltakozó nagygyűlést szerveznek a városban, a Fő téren, Kassán is hasonló megmozdulás történik.</p>
Tanárbérek: 12 év után is 600 euró alatt
Tovább folytatódik azonban az oktatásügyi minisztérium és a pedagógussztrájk szervezői közötti számháború is. A tárca a járási tanügyi hivataltól kapott adatok alapján állítja, hogy napról napra csökken a sztrájkoló pedagógusok száma. „Tegnap 137 oktatási intézmény volt zárva, ez az iskolahálózat csupán 2,04%-át jelenti” – közölte Beata Dupaľová Ksenzsighová, a minisztérium szóvivője.
A tárca szerint a sztrájk első napján 179, kedden 151, tegnap pedig 137 iskola volt zárva a tiltakozó pedagógusok miatt. A sztrájkbizottság azonban ismét arra figyelmeztetett, hogy a minisztérium adatai félrevezetők, mivel az óvodák, a művészeti iskolák és a jogalanyisággal rendelkező iskolák nem kötelesek bejelenteni, ha bezárnak.
A sztrájkot szervező Szlovákiai Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) folyamatosan frissíti a honlapján található sztrájktérképet. „Tegnap 290 iskola volt zárva, további 186 oktatási intézményben szintén nem volt tanítás, de néhány pedagógus vállalta azoknak a gyermekeknek a felügyeletét, akiket a szülők nem tudtak máshol elhelyezni. További 300 iskolában pedig módosított menetrend alapján folyt a tanítás” – közölte a sztrájkbizottság. Az ISU honlapján valamivel több mint 11000 pedagógus jelezte, hogy folytatja a tiltakozást, ez összesen 759 oktatási intézményt érint. A pedagógusok két lépésben történő béremelést, az ágazat költségvetésének emelését és a pedagógus-továbbképzés átalakítását követelik.
Nem ülnek a számok
Az oktatásügyi minisztérium néhány nappal az éles sztrájk kezdete előtt előrukkolt a pedagógusok átlagbéréről szóló adataival. Juraj Draxler (Smer) tárcavezető akkor azt állította, hogy csak a Pozsony megyei pedagógusok átlagkeresete nem éri el azt a szintet, vagyis az átlagkereset 1,2-szeresét, amiért a pedagógusok sztrájkba léptek.
Válaszlépésként több tanár is eljuttatta fizetési szalagját a sajtóhoz. Ezek tanúsága alapján 12 éves szakmai gyakorlattal, túlórákkal és egyéb juttatásokkal sem éri el a pedagógusok nettó bére a 600 eurót. 915 eurót 35 éves szakmai gyakorlat, két attesztációs vizsga, túlórák és osztályfőnököknek járó juttatással együtt vihet haza egy tanár.
Huszonöt éves szakmai gyakorlat, egy attesztációs vizsga és 60 kredit 762 eurós fizetést ér. Olyan tanár is van, aki tizennyolc éves szakmai gyakorlattal, túlórákkal és szakkörök vezetéséért járó juttatásokkal együtt 667 eurót kap. A nyilvánosságra hozott fizetési szalagok alapján egyformán 550 euró körül mozog a nettó bére a 33 éves szakmai gyakorlattal rendelkező óvónőnek is, és a hároméves gyakorlattal rendelkező egyetemi végzettségű kollégájának is. Nyilvánosságra hozta nettó bérének összegét a Sieť listáján induló Cséfalvay Katalin is: ő egyetemi tanárként és dékánhelyettesként 736 eurót vihet haza. Juraj Draxler eddig nem reagált a pedagógusok valós béréről szóló hírekre.
A magyar iskolák kérdése
Több szlovákiai magyar oktatási civilszervezet azt kérte a szlovák sztrájkszervezőktől, hogy azok vegyék fel követeléseik közé például a magyar anyanyelvi oktatásra szánt óraszámok kérdését (9≠5) és a kisebbségi oktatásügy finanszírozásának kérdését is. Ezt a szlovák sztrájkszervezők elfogadták, a hétfői tüntetésen Pozsonyban nyilvánosan be is jelentették.
A sztrájk folytatódik
„Ne csináljatok belőlünk menekülteket” és „Amilyen a tanár, olyan a diák” transzparensekkel mintegy 400 tüntető tiltakozott tegnap Léván. A megmozdulásra egyebek mellett Pozsonyból, Nyitráról, Ipolyságról, Vágsellyéről és a környező falvakból is érkeztek tanárok, szülők, diákok és szimpatizánsok. Léván 16 oktatási intézmény csatlakozott a sztrájkhoz. A tüntetők állították, hogy nem engednek követeléseikből, és folytatják a sztrájkot. Az ISU adatai alapján Nyitra megyében mintegy 1500 ágazati dolgozó van sztrájkban.
Ma Érsekújvárban lesz hasonló tüntetés, ahol egy kivételével minden önkormányzati iskola csatlakozott a sztrájkhoz, tiltakoznak további két óvodában is. A Czuczor Gergely Alapiskolában keddig szünetel az oktatás. Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere tegnap munkamegbeszélésre hívta az önkormányzati iskolák igazgatóit és a sztrájkbizottság vezetőit, ahol a pedagógusok problémái iránt érdeklődött. Azt is tudni szerette volna, hogy a helyi tanároknak van-e követelésük a várossal szemben. A megfélemlítést kategorikusan elutasítja, a találkozó egyébként nyilvános volt.
„Több polgármester kolléga érdeklődött a helyi tiltakozásról, ezért az érintettektől szerettem volna aktuális információkat kapni, hogy a ZMOS csütörtöki tanácskozásán pontos adataim legyenek” – magyarázta Ottokár.
Érsekújvár mellett ma Kassán, pénteken pedig Besztercebányán folytatják a tüntetést. Az ISU a tiltakozó megmozdulás mellett több jótékonysági és közhasznú akcióba is bekapcsolódik. A sztrájkoló pedagógusok egy csoportja a dévényújfalui erdőben gyűjt szemetet, egy másik csoport a kormányhivatal előtti közterületet takarítja, néhányan pedig hajléktalanoknak szánt ételfőzésnél segédkeznek. Nyitrán a sztrájkoló pedagógusok péntekre véradást szerveznek. A sztrájkolók február 1-jén, azaz hétfőn Pozsonyban és több más városban élőlánc létrehozásával tüntetnek szülők és mindazok támogatásával, akik elégedetlenek a hazai oktatásüggyel. Ma délelőtt Andrej Kiska államfő is fogadja az ISU képviselőit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.