<p>Egyre szaporodnak a nem hivatalos értesülések a Radičová-kormány jövőjével kapcsolatban. Az egyik ilyen információ, hogy márciusig állítólag hivatalban maradhatnak az SaS miniszterei is.</p>
Talány a leváltott kormány sorsa
A hírt az egyik hírügynökség jól értesült kormányzati forrásra hivatkozva közölte. Aparlament alelnöke az eddigi frakcióvezető, Jozef Kollár lehetne, Richard Sulík leváltott házelnök az SaS frakcióvezetője lenne. Az SaS ilyen feltételek mellett állítólag hajlandó lenne támogatni, hogy a jelenlegi kormánykoalíció kihúzzamárciusig. Egy másik, meg nem erősített információ szerint néhány parlamenti párt azt javasolta Ivan Gašparovič köztársasági elnöknek, váltsa le a jelenlegi kormányt, tiszteletben tartva ezzel az alkotmányt. Az új kormány csakis a jövő évi költségvetés elfogadtatására kötelezné magát, és arra, hogy az előrehozott választásokig végzi az alapvető feladatokat. Ezt az elképzelést főként az ellenzéki pártok szorgalmazzák.
Az elnökkel folytatott tegnapi hatpárti találkozó tovább bonyolította az egyébként is bonyolult helyzetet, állítja Ján Baránek politikai elemző. „Az elnök él a jogköreivel, de a jelenlegi helyzet senkinek sem használ” – véli Baránek. Szerinte a létező legegyszerűbb megoldás az lenne, ha a Radičová-kormány vezetné az országot márciusig.
Ehhez viszont az kellene, hogy a parlament ismét bizalmat szavazzon a régi-új kabinetnek, vagy az, hogy az államfő márciusig ne teljesítse alkotmányos kötelességét, vagyis elfelejtse leváltani a kormányt. Gašparovič részéről nem ez lenne az első „alkotmányos felejtés”, Jozef Čentéš megválasztott főügyészt már júniusban ki kellett volna neveznie, ám ezt azóta is halogatja. Az alaptörvény ugyanis nem ír elő időpontot, csak azt, hogy a parlament által megválasztott főügyészt ki kell neveznie. A kormány leváltásával kapcsolatban ugyanez a helyzet: nincs megszabva határidő. A Radičovákormány esetleges leváltása után viszont nyomban új kabinetet kellene kineveznie az elnöknek, mert alkotmányos kötelessége, hogy bebiztosítsa a végrehajtó hatalom folytonosságát, hogy ne maradjon kormánynélkül az ország.
A politikusok azért is bizonytalanok, mert hasonló eset még nem állt elő Szlovákia húszéves történetében. 2006-ban Mikuláš Dzurinda kormányfő benyújtotta lemondását – ez jogilag más eset, mint a parlament általi leváltás. 1994-ben pedig úgy bukott meg a második Mečiar-kormány, hogy az akkori ellenzék időközben többséget szerzett a parlamentben, s kész terve volt a folytatásra.
Ma kezdődik a parlament ülése, a napirend viszont nincs tisztázva. Ján Figeľ (KDH) szerint ma döntik el, egyáltalán miről tárgyalhat a törvényhozás. A koalíciós politikusok már a múlt héten jelezték, hogy a közel százpontos programot csökkenteni kell, csak a legszükségesebb tervezetekről tárgyalnak. (SITA, vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.