<p>Vasárnap este felavatták Szvatopluk szobrát a pozsonyi várdombon. Az ágaskodó paripa hátán karddal integető műalkotás a Dunára néz, a talapzatra pedig ezt írták: Szvatopluk, az ószlovákok királya. A szoboravatási szertartást a három legfőbb közjogi méltóság végezte.</p>
A szobor Ján Kulich szobrászművész alkotása. A 7,8 méter magas bronzszobor szerzői jogait is a parlamentben adományozta az alkotó.
A szoboravatás ötletével Ivan Gašparovič államfő, Pavol Paška házelnök, és Robert Fico miniszterelnök állat elő, ők alapították meg a Szvatopluk Polgári Társulást, melynek célja a szoborállításhoz szükséges pénz összegyűjtése volt. A költségek 270 ezer euróra rúgtak. Ezt állítólag közadakozásból fedezték. Múlt hétig azonban csak a pénz fele jött össze, tehát az utolsó napokban jó sok embernek kellett adakoznia ahhoz, hogy összejöjjön a pénz.
A szobrot VIII. János pápa bullája kiadásának 1130. évfordulója alkalmából állították fel. Az egyházfő ebben a dokumentumban ismerte el Szvatoplukot királynak. Az eseményen mintegy 2-300 személy volt jelen, főként diplomaták, és a Smer parlamenti képviselői. A műsorvezető Dušan Jamrich, a Nemzeti Színház volt igazgatója volt.
A leleplezést megelőzően A három legfőbb közjogi méltóság összekötötte a három szvatopluki vesszőt.
A szobrot alkotó szobrász ellen fiatal művészek egy csoportja tüntetett, vörös zászlókkal, és a szocializmust idéző transzparensekkel. Ján Kulich 1973 és 1989 között a Képzőművészeti Főiskola (VŠMÚ) rektora volt. Több monumentális szocialista realista szobor alkotója.
"A VŠMÚ növendéke vagyok, melyet Kulich úr hosszú időn át normalizált rektorként" - állt az egyik transzparensen. (SITA, TASR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.