<p>Az állam éves szinten 360 millió eurót vesz ki az alkalmazottak zsebéből a különböző, elvileg a nyugdíjrendszerhez kötődő alapokba történő befizetések útján, miközben maga a nyugdíjfolyósítási alap tartósan veszteséges – mondta tegnap Martin Halás, a Társadalomgazdasági Kockázatok és Alternatívák Intézetének (IVRA) elemzője. </p>
Szűkmarkú a szociális Smer
Pozsony |
„A második nyugdíjpillér bevezetése óta a nyugdíjalap deficitje évente 1 és 2 milliárd euró között mozog, ezért az állam a garancia-, a szolidaritási és a betegbiztosítási alapba befizetett és ott halmozódó pénzből próbálja mérsékelni a hiányt. Miközben ezek az alapok mást célt szolgálnak” – magyarázta Halás. Példaként a munkanélkülieket finanszírozó alapot hozta fel, ahol 2004 és 2012 között 1,1 milliárd euró többlet keletkezett, amiből az állástalanok juttatásait lehetne állni. „Az alap révén hosszabb ideig fizethetnék a munkanélküli segélyt” – tette hozzá az elemző, ehelyett a pénzt nyugdíjfolyósításra fordítják. Szerinte az állam tudatosan tölti fel a kasszát a különböző alapokon keresztül, miközben ezek felesleges adóterheket jelentenek a polgárok számára. Az IVRA a Szociális Biztosító tartalékalapját is célkeresztbe vette, mivel ebből azokat a károkat is állnák, amelyeket egy magánnyugdíjpénztár bukása okozna. „Helyes az, hogy a lakosság által befizetett összeg képezze egy magánnyugdíjpénztár biztonsági garanciáját” – kérdezte Halás, aki javasolta a nyugdíjbefizetések rendszerének újraszabását. Felhívta a figyelmet, hogy Szlovákia nagyon kis összeget fordít a lakosság szociális biztonságára, a szociális juttatásokra a bruttó hazai össztermék (GDP) 11,9%-át különítjük el, ami a 27 tagú Európai Unióban a legalacsonyabb érték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.