Szövevényes lesz a sztrádahasználat

<p>Úgy tűnik, mégsem lesz olyan kedvező a nagy pompával beharangozott elektronikus útdíj-rendszer. Ez ugyanis a vártnál sokkal bonyolultabb lesz, sőt talán drágább is.</p>

Ennek oka, hogy a rendszert üzemeltető SkyToll újabb illeték kifizetését követeli majd a sofőröktől.

Az útdíj a 3,5 tonnánál nehezebb gépjárművekre vonatkozik majd az ország több mint 2000 kilométernyi úthálózatán – csupán a 2. és a 3. osztályú útszakaszok használatáért nem kell majd fizetni. A műholdas GPS rendszer a méretre szabott OBU fedélzeti egység segítségével figyeli majd, mennyi kilométert tesz meg a gépjármű – ezt hasonlítja össze a fizetett útszakaszok térképével. A berendezést 50 eurós letét fejében adják ki. Daniel Okáli, a SkyToll vezérigazgatója tegnap pontosított: az OBU használatáért is kell fizetni, viszont ha a kamionsofőr elhagyja az országot és a berendezést leadja, akkor visszakapja a befizetett összeg és napi használatáért járó díj közti különbséget.

Drága vagy olcsó?

A Nemzeti Autópálya Társasággal (NDS) kötött szerződés szerint a rendszert üzemeltető SkyToll irodáiban szüntelenül 80 ezer OBU áll majd az igénylők rendelkezésére, szükség esetén ezt további tízezrekkel is növelhetik. Egy ilyen egység ára körülbelül 300 euró, s használatukért Okáli szerint azért kérnek pénzt, hogy a sofőröket motiválják a leadásra. Egyelőre tárgyalások folynak az illeték összegéről – állítólag 28-37 cent között mozog az egy napra szóló díj. Akik egész évben használják majd az útvám rendszerét, és éves szerződést fizetnek, azoknak ez az illeték a lehető legkisebbre csökken. Hogy pontosan mennyi lesz ez az összeg, azt Daniel Okáli nem mondta meg.

Vizsgáljuk meg a rendszer működését egy konkrét példán! Ha például 28 centet kérnének egy napért, egy gépjármű esetében ez havonta 8,40 eurót jelentene, a SkyToll számláján pedig évi több millió eurós bevételt. Feltételezések szerint az országban körülbelül 100 ezer gépjárműben lesz egész évben beszerelve az OBU. Ha ezekért a gépkocsikért naponta fizetnének, akkor a SkyToll több mint 10 millió euróhoz jutna hozzá évente.

Túl bonyolult rendszer

A szlovák útdíj másik érdekessége, hogy még annak a sofőrnek is fel kell szerelnie az autójába a fedélzeti egységet, aki egy évben csak egyszer halad át az országon. Egy út miatt is szerződést kell kötnie a társasággal, ki kell fizetnie a szükséges illetékeket, az országból való távozás előtt pedig a határon el kell intéznie a szerződés felbontását.

Arra a kérdésre, a SkyToll nem tartja-e túl bonyolultnak ezt az ügyintézést, Okáli azt válaszolta, hogy a minisztériummal aláírt szerződésben ilyen feltételekben egyeztek meg. Más országokban, például Németországban viszont a szlovákhoz hasonló GPS-rendszeres útdíjat összekötötték a „ticketing” (jegyvásárló) rendszerrel. Ennek lényege, hogy azok a sofőrök, akik csak ritkán haladnak fizetett útszakaszon, jegyet vesznek a fizetett úthálózatra, így nem kell beszerelniük gépkocsijukba a fedélzeti egységet. Hasonló lehetőséget már a szlovák parlament is jóváhagyott a héten az útvámról szóló törvény módosításával, ezt viszont nem egyeztették a SkyTollal, így egészen biztos, hogy jövő év januárjától nem lép hatályba.

„A rendszer beindítása előtt két héttel nem lehet ilyen gyökeres változásokat beiktatni. Természetesen a jegyárusítás műszaki részét biztosítani lehet, de a módosítás előkészítésére legalább fél év kellene” – mondta Okáli, a SkyToll vezérigazgatója. Ezért nagy valószínűséggel minden marad a régiben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?